| anonim_4396 a întrebat:

Daca plec prin demisie de la locul de munca, ma angajez la o alta societate dupa cat timp pot sa beneficiez de somaj?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L. 76/2002 pentru a beneficia de indemnizatie de somaj este nevoie sa ai 12 luni lucrate legal(cu contract de munca) din ultimele 24 luni premergatoare cererii de somaj iar desfacerea contractului de munca sa nu-ti fie imputabila. Daca iti dai demisia nu beneficiezi de somaj. Numai bine!

| mgtow a răspuns:

Dupa un an de munca daca nu implinesti 12 luni de servici nu ai somaj

| anka a răspuns:

Daca pleci cu demisie nu iei somaj si oricum daca te angajezi in alta parte nu ai dreptul la somaj.

| clauss a răspuns:

Si eu am plecat la demisie de la o firma unde am lucrat 10 luni, dandu mi demisia intr o vineri sl la 3 zile am inceput la firma noua lucrand 5 luni cand m i s-a terminat contractul, dupa terminarea contractului mi am facut somaj, trage singur(a) concluzii, s au mai intereseaza te