| sweetyelena91 a întrebat:

se mai sta in preaviz? vreau sa schimb locul de munca si nu as mai vrea sa stau in preaviz...multumesc.si daca se mai dau litere din acelea? n-am inteles cum sta treaba cu ele

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu au fost abrogate prevederile din Codul Muncii privind preavizul, dimpotriva prin L.nr.40/2011 termenele maxime au fost marite la 20 zile(de la 15), respectiv 45 zile lucratoare (de la 30 zile). Legea de modificare a CM, intra in vigoare cu data de 30 aprilie a.c. In caz de demisie preavizul este in favoarea angajatorului, care poate sa renunte la el, asa ca vezi cum te intelegi cu patronul (seful). La ce litere te referi? Daca te referi la prevederea normativa cu care se desface CIM in caz de demisie, aceasta este art.55, alin.1, lit.c) si art.79 din Codul Muncii. Numai bine!

2 răspunsuri:
| agentulagent a răspuns:

In preaviz nu se mai sta din 2008 sau 2009 si literele cu care se incheia cartea de munca s-au scos mai demult. deci poti pleca linistita... fundita?

| kroko a răspuns:

Incearca sa inchei contractul de munca cu acordul partilor. si pleci imediat.