| anonim_4396 a întrebat:

Buna dimineata, sunt un barbat in varsta de 24 de ani, m-am angajat de curand la un hotel in Germania in orasul Koln, fac curatenie in camere, asez patul, dau cu aspiratorul si pun brosurile la locul lor, sterg oglinzile, cel mai greu este la baie unde practic trebuie sa iau fiecare coltisor inclusiv wc-urile, intreaga baie sa o frec cu un prosop cu solutie, ideea care este, m-am angajat dupa lungi cautari, aproximativ 5 luni de zile de cautari, salariul este de 1.000 de euro pe luna si ieri am avut prima mea zi de lucru, am ajuns rupt acasa, am plecat la 7 dimineata am ajuns la 5 seara acasa, nu orarul ar fi o problema ci volumul mare de lucru si nu, nu poti face curatenie de mantuiala, te verifica din 5 in 5 minute fiecare camera pe care o cureti vine un tip care inspecteaza si te intoarce din drum, ieri am avut training cu un angajat si am avut undeva la 50 de camere de hotel, ne-a intors inapoi la 30 de camere (hotel de 3 stele, camere mici, cand le-am vazut am zis, o sa fie tare usor, se pare ca m-am inselat). Intrebarea mea este, ce sa fac? Caci nu mai pot dupa prima zi am ajuns acasa rupt m-am trezit acum si abia ma mai tin pe picioare, ma dor talpile si spatele, nu mai stiu ce sa fac, daca plec de aici unde ma duc, habar nu am cat mai rezist, deja dupa prima zi imi vine sa urlu, volumul de lucru e imens. Vreau un sfat, o incurajare, ceva... Caci ma simt foarte rau si nu mai stiu pe ce drum sa apuc.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Munca este grea. E ciudat ca afli astz la 24 de ani. De altfel de asta iti si e atat de greu. Daca te obișnuiai cu munca de mic, acum ar fi fost floare la ureche.
O sa te inveti si o sa-ti aduca mari satisfactii. Vei vedea ca cea mai mare rasplata va fi sa vezi efectele muncii tale, camerele curate si clientii mulțumiți. Si o sa devii de 10 mai pretentios cu tine decat orice supraveghetor

| mgtow a răspuns:

Daca te faceai sofer luai 2500€ pe luna si weekendul acasa

| MihaelaDart a răspuns:

Când am ajuns in martie 2015 in Germania, după câteva zile am găsit că spălător de vase într-o tavernă, nu pot sa zic că a fost ceva reușit, stăteam 12 ore de lucru și fără carte de muncă. Am renunțat după o lună. După 2 luni jumătate mi-am găsit la o fabrică, mai primit fără că sa știu germana, deși în timp m-am înscris și la cursuri. Koln este la 1ora de mine, eu stau in Lüdenscheid. Ceea ce faci e munca de femeie sincer. Dacă vrei să faci o schimbare de oraș, să-ți cauți în altă parte de muncă poți trimite un bewerbung pe e-mailul pe care ți-l voi da (doar daca vrei) pe privat. Nu-i o fabrică, ci mai degrabă o curățătorie echologică care aparține de spital, când faci doi ani de stat in firma ai fest ( contract nedeterminat). Bărbații care lucrează la noi depinde de sectoarele unde sunt repartizați, incep cu un salariu de la 1100 euro apoi în timp crește. Programul de muncă este de 8-9 ore, mai mult nu. Dacă se lucrează noaptea se plătește 25% și weekendul este liber, foarte rar lucrăm și sâmbătă doar in cazul când se anunță că avem multe lucruri sau e vreo sărbătoare. Eu am 2ani și 10 luni in firma asta, am contractul de 4 ore. Deși bărbaților se face contract de 8 ore.

| Violleta2022 a răspuns:

Felicitari, asa este la munca fizica!
Banii munciti se castiga cu sudoare, nu usor, la colt de strada.
Sincer, nu vad a fii ceva atat de greu, dar daca in viata ta nu ai facut munca fizica si nici nu a trebuit sa termini totul in cateva ore, este explicabil, dar nu este imposibil.
Sincer, chiar nu vad nimic infricosator la ceea ce ai explicat, o munca perfect nromala pentru un om normal, sanatos si puternic. Chiar si pentru o femeie de 60 de ani este ok.
Probabil ca nu ai muncit in viata ta, l de te sperie atata lucru.
Sfatul meu, este sa nu te lasi doborat de cateva ore de munca fizica, ca banutul ala muncit cu greu, va fi foarte valoros pentru tine. Apoi, nu te ploua, nu te ninge si nici nu te bate cineva, este doar o munca de menajera de hotel.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mereu prima saptamana e cea mai grea
ai totusi 24 ani nu 60 deci putere de munca exista.

doua curiozitati... minimul pe economie in Germania e 1500euro parca, tu cum de iei doar 1000?

si unde e hotelul ala? sa stiu si eu, poate stau la el ca pare curat...happy

| kaTTsu a răspuns (pentru suntserios):

Pentru ca au schimbat orarul au pus 30 de ore in contract pe săptămână, dar de fapt muncești dublu, nu ai o oră la care pleci, iar dacă termini camerele iti da altele de făcut.

| MihaelaDart a răspuns (pentru suntserios):

La ceea ce face el e munca de om bleg, l-au pacalit. Stand atâtea ore trebuia să-l fi platit mult mai mult. In Germania minimul incepe de la 8, 8 euro per oră a câte 8 sau 9 ore lucrate, ce este de la 10 ore în sus trebuie să-l plătească extra. Dar el a ajuns in necunoscut și acele lepre își bat joc de el. Nu este singurul român care e muncit până la os.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu ce credeai ca Germania e ca România? Unde poti face lucuri de mîntuială ca oricum nu conteaza, acolo nu e asa pentru bani te freacă nemtii 8 -10 ore, tu ai vrut Germania nu te mai plînge asa cum ti sa zis sunt femei care muncesc tot la fel ca tine si pe ele le dor tălpile spatele dar rezistă ca stiu ca au nevoie de bani ca altfel ar fi stat acasa in pat. Asa ca fi barbat sau dati demisia daca nu mai poti renuntă dar ce vei face fara servici in Germania, ca aia nu te acceptă somer ca in Romania.

| Lioana a răspuns:

Prima zi e mai grea. Pe urma te obisnuiesti. Inveti sa faci lucrurile bine astfel incat nu te va mai intoarce nimeni la o camera terminata.

| AliGab a răspuns:

Spui ca nu ai avut de lucru 5 luni. Am lucrat si eu candva ca si camerista, la un hotel in Romania. Eram singura pe 25 de camere tot la un hotel de 3 stele, unde unele carere erau destul de mari. Practic inteleg ce spui si inteleg cum te simti. Practic, din proprie experienta iti spun ca situatia dureaza doar pana te obisnuiesti, undeva la maxim 2-3 saptamani. In viata o sa ai parte de lucruri mult mai grele decat munca fizica (la care corpul are o mare putere de adaptare, exceptand situatia cand sanatatea nu iti permite). Ce faci in astfel de situatii? Renunti? Un sfat care mi s-a dat si mie cand eram pe punctul de a actiona ca tine: rezista ca aceasta situatie nu va fi la nesfarsit, ci doar pentru o perioada limitata. daca ai urechi de auzit felicitari, daca nu, este alegerea ta. Succes!happy

| Itanul a răspuns:

Daca rezista femeile, tu barbat tanar nu faci fata?

| SDana a răspuns:

Abia acum iti dai seama cat de multe treburi face o femeie si totusi nu se plang dupa prima zi de munca... de ce altii pot face fata si tu nu? Pe mine asta m-ar stimula sau cand vezi salariul.

| relian a răspuns (pentru SDana):

Daca poza de la profilul tau este a ta, adica daca tu esti cea din poza si te duci si stai cu el sigur o sa fie foarte stimulat laughing

| Butin a răspuns:

Rezista macar o luna sa iti iei salariul si intre. Timp cauta-ti altceva. Dar o sa vezi ca daca rezisti o saptamana te obisnuiesti. Prima zi e horror oriunde ai incepe.