| Marrythenight a întrebat:

Exista femei care ocupa postul de mecanic? ( pe tren ) bunicul meu a fost mecanic, iubesc trenurile, mi-ar placea sa imbratisez o meserie in acest domeniu. Imi puteti explica pasii care trebuiesc facuti? am nevoie de mate, fizica, chimie? salariu...? orice stiti despre aceasta meserie, e bine venit.Multumesc!

2 răspunsuri:
| Tibi45 a răspuns:

Trebuie să iei legătura cu Direcţia Regională CFR, din raza localităţii tale de reşedinţă, Seviciul resurse Umane-Învăţământ. Îţi vor da toate relaţiile necesare, unde anume se fac studiile şi tot restul. Da, această meserie se plăteşte chiar foarte bine, dar trebuie să fi integru d.p.d.v. fizic [să nu ai probleme cu ochii (daltonism); să fi apt locomotor; să fi rapid în reacţii la stimulii auditivi, vizuali; să ai prezenţă de spirit şi să te descurci rapid în situaţii de stress limită]. Mult succes.

| Catacata7799 a răspuns:

Da exista, dar foarte putine.Trebuie sa urmezi scoala de mecanici de locomotiva.