Întrebare recomandată | lory1994 a întrebat:

Buna,in primul rand scuzati categoria dar vreau sa aflu cat mai multe raspunsuri si pareri in cel mai scurt timp posibil.
m-am gandit sa dau la medicina, cu specialitatea endocrinolog insa as vrea sa stiu cat de greu este avand in vedere ca eu am avut liceul la uman, nu e o problema ca de invatat o sa invat dar vreau sa stiu cat de greu este si cum este.de asemenea m-ar interesa sa stiu daca voi avea nevoie de un cabinet sau nu.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Specialitatea ti-o vei alege dupa facultate, in urma examenului de rezidentiat, daca obtii o nota suficeint de mare pentru asta (endocrinologia este foarte cautata la rezidentiat, trebuie sa fii, la nivel national, in primii 100).
facultatea de medicina poate fi grea sau usoara, in functie de ce-ti doresti. Daca vrei sa fii foarte buna, atunci e greu, inseamna sa inveti in fiecare zi, inclusiv week-end-urile si vacantele la maxim. daca vrei sa te tarasti prin facultate, ajunge sa inveti 1-2 ore pe zi, iar in sesiune maxim (16 ore in medie pe zi).
Ca endocrinolog poti practica in spital (pe pacientii internati), in policlinica sau poti avea cabinetul tau propriu (asta inseamna sa ai bani de investit si un renume in orasul tau, pentru a avea suficienti pacienti).
Oricum, e prea devreme sa te gandesti acum la cabinetul tau, dat fiind ca pana atunci vor mai trece macar cei 6 ani de facultate si 5 de rezidentiat. In 11 ani multe lucruri se pot schimba.

1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cabinetul îl faci din surse proprii, sau mai aștepți cât stai la spital și cu "ciubucul" primit de la pacienți îți ridici și vilă!
Pa, pa.