| Alina291 a întrebat:

Inca de anul trecut am aceasta problema si e momentul sa ma decid. Sunt in clasa aXI-a la filologie si vreau sa merg la medicina (medicina generala). Stiu ca e foarte mult de invatat si sunt dispusa sa o fac, nu stiu insa daca o sa fac fata. Am vorbit si cu parintii si vreau sa incep sa ma pregatesc pentru admitere, sa merg la consultatii la biologie. Vreau mai intai sa stiu sigur ce-mi doresc, ma incanta ideea, dar sper sa pot rezista. Nu vreau sa incep consultatiile si apoi sa renunt deoarece o sedinta costa 70 de lei si mi se pare cam scump. Pareri, ceva?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E mult prea devreme sa faci meditatii. Incearca ca pana la sfarsitul acestui an sa treci tu de 3 ori prin materie cu mare atentie (adica sa o stii la perfectie de fiecare data, fiindca vei vedea ca atunci cand iei cartea de la inceput ai uitat deja ceva din ce stiai). cand esti ferm convinsa ca stapanesti materia la perfectie, abia atunci poti incepe sa faci meditatii, altfel sunt bani cheltuiti aiurea

| Alina291 explică (pentru Brigaela):

Nu stiu daca e prea devreme pentru consultatii deoarece mai am colegi de clasa care vor sa urmeze medicina si unii chiar au inceput consultatiile. Nu stiu daca as putea invata singura intreaga materie deoarece deja e foarte mult de invatat la materiile importante ale profilului (romana, engleza, franceza), mai ales ca romana e materie de bac. In plus, nu cred ca e suficient sa incep doar din clasa aXII-a deoarece o sa se adune tot mai multe (materia de bac la istorie si geografie, baluri, banchete, poze de promotii etc.) si o sa fiu presata de timp..sunt foarte zapacita..chiar nu stiu ce sa fac.

| Brigaela a răspuns (pentru Alina291):

Mi se pare ca te subestimezi ingrozitor. Nu cred ca esti atat de neputincioasa, cred mai degraba ca nu aloci suficient timp invatatului si de aceea esti atat de pierduta.
Eu am luat la facultatea de medicina in vremuri in care eram 7 pe loc. Am facut meditatii din aprilie pana in septembrie si a fost arhisuficient. Dar din vacanta de vara dintre clasa a X-a si a XI-a am alocat cate un pic de timp invatatului pentru facultate in fiecare zi. Sa nu crezi ca am invatat epuizant de mult, ba as putea spune ca in viteza minima si relaxare. Astfel, in timpul vacantelor invatam 4 ore pe zi, in timpul scolii cate o ora si jumatate in fiecare zi de scoala si cate 5-6 ore in week-end-uri. Imi ramanea timp berechet pentru toate materiile (am terminat liceul cu o medie peste 9.50) si pentru relaxare si distractie. Din aprilie (clasa a XII-a) recunosc ca am invatat mai serios, fara distractii, dupa bac ajungand chiar la 10 ore de invatat pe zi (ceea ce tot iti lasa vreo 2-3 ore de relaxare deplina si somn absolut pe saturate)