| Pinkyx a întrebat:

Deci. a venit momentul sa ma decid la ce profil vreau sa merg si inca nu sunt sigura. Nu stiu la care dintre profile sa merg[bio chimie sau filologie intensiv engleza] Nu ma prea descurc cu chimia si fizica chiar daca in generala am avut medii bune[8-9]. In schimb la filologie mi se pare usor, cu exceptia latinei. multi au zis sa merg la bio-chimie da chiar nu stiu ce sa fac. Help!

3 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

La bio-chimie iti recomand sa mergi.dar daca iti place romana si limbile straine te duci la filologie happy

| Psihoyounger a răspuns:

Eu sunt mate-info. Îţi recomand profilul ăsta pentru că e singurul la care faci câte puţin din fiecare. La filologie o să dai teză până şi la latină. La ce îţi foloseşte?
La bio-chimie o să se pună accent pe bio şi chimie, evident dar o să faci şi ceva mate, M2 (mai uşor decât la mate-info unde se face M1, dar M2-ul nu este acceptat de toate facultăţile, din câte ştiu) şi mai faci şi ceva info. o oră parcă. pe lângă orele de TIC (care mie mi se par aşa un fel de două feluri... te învaţă ce ştii deja despre calculator). Însă la info se face programare - info adevărată.
La mate info faci mate, bio, chimie, info (mai ales), limbi străine, istorie, geografie etc, toate foarte bine. Mie mi se pare cel mai ok profil pentru că e singurul de la care poţi merge la orice facultate cu ceva cunoştiinţe în cap în orice domeniu.
Baftă!

| Zapa12 a răspuns:

Nu ne intreba pe noi pentru ca nu te cunoastem.
Alegerea profilului consta si in ce vrei sa faci mai departe,la facultate si apoi un serviciu.
Daca te atrage medicina poti sa dai pe bio-chimie pentru ca poti sa te faci si farmacista/doctorita/asistenta medicala.Dar ai mult de invatat pana sa ajungi sus,acolo unde sunt banii multi.

La Filo, pai. poti sa te faci avocat, sa dai la facultatea de Drept.Sincer,cele mai putin obtinui mi se pare ca filo le are. Daca vrei sa faci ceva calumea si sa fi respectata sa ai un job bun, platit bine eu zic sa fai la mate/info, acolo ai cele mai bune obtiuni.
Dar daca nu te descurci gandeste-te inca odata incotro vrei sa mergi.
Bafta!