| Alina291 a întrebat:

Inca de anul trecut am aceasta problema si e momentul sa ma decid. Sunt in clasa aXI-a la filologie si vreau sa merg la medicina (medicina generala). Stiu ca e foarte mult de invatat si sunt dispusa sa o fac, nu stiu insa daca o sa fac fata. Am vorbit si cu parintii si vreau sa incep sa ma pregatesc pentru admitere, sa merg la consultatii la biologie. Vreau mai intai sa stiu sigur ce-mi doresc, ma incanta ideea, dar sper sa pot rezista. Nu vreau sa incep consultatiile si apoi sa renunt deoarece o sedinta costa 70 de lei si mi se pare cam scump. Pareri, ceva? FundAa

6 răspunsuri:
| katy a răspuns:

E ok daca asta simti ca vrei sa faci si daca esti convinsa ca asta este jobul care te reprezinta si l-ai face din pasiune si nu pentru bani, oricum in ziua de azi se plateste prost cadrul medical.eu tot filologie am terminat apoi am dat la facultatea de educatie fizica si sport, specializare kinetoterapie, deci daca vrei sa termini o facultate mai repede eu iti recomand si kinetoterapia.alegerea e de partea ta, iti urez succes!

| neutrino a răspuns:

Consultatie sau meditatie?

| Alina291 explică (pentru neutrino):

Asteptam un sfat, o parere, ceva care sa-mi fie de folos nicidecum sa-mi explici tu care e diferenta dintre cele doua cuvinte. daca nu ai nimic inteligent de spus, abtine-te.happy

| neutrino a răspuns (pentru Alina291):

Esti putin batuta-n cap daca tu asta ai inteles.

| Alina291 explică (pentru neutrino):

Eu nu te-am jignit.dar asta spune ceva despre persoana ta.

| mixxjim a răspuns:

In primul rand, la unele facultati de medicina se da admitere si la biologie, si la chimie. De la anul se schimba si metoda de admitere, deci sa urmaresti indeaproape subiectul sa nu fie nevoie sa faci meditatii (consultatii, cum le spui tu) si la chimie. E intr-adevar cam scump 70 de lei sedinta, dar depinde si la ce prof, daca e de la facultate si stie exact cum se dau subiectle si cum sa inveti poate ca merita. Apoi este marele hop din primul an, cand trebuie sa lucrezi pe morti - crezi ca poti sa faci asta? Apoi este enorm de invatat, si trebuie s ainveti in fiecare zi, nu doar cand stii ca te asculta. AI enorm de invatat si in facultate, si in rezidentiat, si apoi pentru gradele profesionale si toata viata cat profesezi meseria asta, si e si normal, toti stim ce inseamna un medic bun si altul nu chiar asa. Acum depinde si de tine, ce capacitate de invatare si de asimilare ai si cat de mult iti doresti sa faci aceasta meserie, daca nu esti cu adevarat pasionata o sa-ti fie foarte greu sa faci facultatea si cel mai probabil o faci doar facultatea si o sa ajungi si tu reprezentant comercial la firme de medicamente sau de aparatura medicala, ca astia castiga mai bine ca un medic si nu se mai chinuie atat cu invatatul - dar pacat de scoala lor... Deci efortul e imens, incepand de acum si pana dupa rezidentiat cel putin, gandeste-te daca poti sa faci fata si intelectual, si psihic, si financiar (sunt cheltuieli mari si in cursul facultatii). succes!