| YukyTsukiyomi a întrebat:

Sunt in clasa a XI-a si de cand ma stiu voiam sa dau la medicina. Am fost la olimpiada de bio intr-a 7-a si intr-a 9. Asta nu are importanta. Stiu in mare cam cu ce se mananca medicina, insa am inceput sa am dubii in ceea ce priveste aceasta facultate. Am vorbit sa incep pregatirea la chimie...insa inainte sa merg mai departe, la medicina e exact asa cum se aude? Nu ai timp nici sa respiri? E atat de greu incat multi incep dar putini termina? Sunt pe punctul de a ceda nervos pentru ca nu stiu ce sa fac cu viata mea, nu sunt buna la nimic in afara de biologie (si desen-cu care nu prea pot sa fac nimic -arhitectura nu ma pasioneaza) Ma termina gandul ca daca ma pregatesc pentru medicina si intru - nu o sa fac fata si o sa fiu nevoita sa renunt. Cum e cu medicina?

Răspuns Câştigător
| Dana211 a răspuns:

Ai primit niste raspunsuri foarte interesante de la oameni care din cate vad nu au nicio treaba cu domeniu despre care ai intrebat...
E greu la medicina, dar e si frumos, mai ales daca iti place cu adevarat ceea ce faci.De invatat e mult, dar nu chiar cum se plang unii. Orice student, oriunde ar studia, are timp de iesit, chiar daca are media 9, 90. Chestia cu "multi incep, putini termina" depinde numai de tine: daca citesti in timpul anului si inveti in sesiune cate 12 ore pe zi, nu ai cum sa nu termini.
Nu am prea inteles de ce ai fost intrebata ce fel de medic vrei sa te faci atata timp cat tu nu sti cu ce se mananca fiecare specialitate. Toti cand intra in facultate vor chirurgie sau neurochirurgie pana ajung in anii clinici ( din anul 4 adica) unde incep sa treaca prin toate specializarile si realizeaza ca nici macar nu le-ar placea sa faca asa ceva, desi inainte sustineau sus si tare ca ei vor asa ceva.Cel mai bine pentru tine ar fi sa te axezi pe admitere daca esti hotarata ca asta iti doresti si sa nu te gandesti la restul pentru ca lucrurile se schimba extrem de mult pe parcurs. Mult succes!

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Cei ce doresc sa se faca medic si iubesc aceasta meserie stiu inca de la inceput ca toata tineretea, si nu numai, va fi dedicata studiului, si nu prea mai au timp de viata personala.

| Lothar a răspuns:

Am niste intrebari:
E okay pentru tine sa vezi un om mort? sau un om ranit grav? Te afecteaza mult sau?
Medicina e un domeniu pe care multi il aleg pentru bani, de aia intri in spital bolnav si iesi si mai bolnav, e un domeniu pe care trebuie sa-l faci din placere, sa fii nascut pentru asa ceva
Apropo ce fel de medicina vrei sa studiezi?

| YukyTsukiyomi explică (pentru Lothar):

Nu am nicio problema cu oameni morti, sange sau lucruri din astea...Nu mi se face scarba usor. As vrea la neurochirurgie (asa un plan mare) unde e cel mai greu, insa orice ramura ar fi buna, nu am neaparat prefertine, dar nu mi-ar placea sa fiu doctor pediatru.

| Lothar a răspuns (pentru YukyTsukiyomi):

Care-i scopul tau? Adica de ce vrei la neurochirurgie?
De ce vrei sa urmezi ramura asta sau medicina?