| mabytza a întrebat:

sunt in clasa a-11-a, la filologie, si vreau sa dau la medicina, dar ideea este sa pot da admiterea doar din biologie..Am auzit ca depinde de facultate.Biologia imi place foarte mult si sunt sigura ca as putea sa invat dar cu chimia si fizica stau prost.Intrebarea mea este: la ce facultate sau in ce oras se da admitere doar din biologie? Cam ce carti ar trebui sa imi achizitionez pentru a invatat singura?

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

La Iasi admiterea a fost pina acum doar grila din biologie ( 75 % ) si media de la bacalaureat 25 %.
Urmareste pe site-ul universitatii Gr. T. Popa Iasi bibliografia de admitere.
http://www.umfiasi.ro/......202013.pdf

Spre final, in cap. II iti apare bibliografia in detaliu.

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Daca iti place mult biologia, da la stiinte agricole si medicina veterinara, sau la biologie. Nu cred ca exista facultate de medicina unde se intre numai cu biologia, fie te pui la punct cu chimia (organica), fie renunti la ideea de a face medicina.

| bogdanp a răspuns:

Daca vrei sa dai la medicina si vrei sa incerci doar din Biologie, sa nu dai la Oradea, Timisoara sau Cluj..iti spun sigur ca admiterea e mult mai complexa si consta mult si in chimie.In schimb facultatea de Biologie din Cluj e destul de renumita, si acolo vei da admitere strict din Biologie 9-10 sau 11-12. dupa caz! happy