| precious30 a întrebat:

Buna!
Lucrez de cateva luni intr-un hotel ca receptionera si efectiv nu mai suport turele de noapte obositoare. As vrea sa imi dau demisia dar nu stiu exact cum trebuie sa procedez.
1. Imi depun demisia azi, si de azi contractul meu de munca inceteaza?
2. Imi depun azi demisia dar sunt obligata sa vin inca 15 zile in preaviz?
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de prevederile CIM si de cum te intelegi cu angajatorul.
Daca in contract n-ai prevazut un termen de preaviz si angajatorul renunta la acest termen atunci nu mai trebuie sa lucrezi de la data depunerii demisiei.
Daca este prevazut preavizul si angajatorul nu renunta atunci va trebui sa lucrezi termenul prevazut, dupa depunerea demisiei.
Conform Codului muncii, rep. in 2011, citez:
"ART.81.Demisia
  (1) Prin demisie se înţelege actul unilateral de voinţă a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz.
  (2) Angajatorul este obligat să înregistreze
demisia
salariatului. Refuzul angajatorului de a înregistra
demisia
dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă.
  (3) Salariatul are dreptul de a nu motiva
demisia
.
  (4) Termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile şi nu poate fi mai mare de 20 de zile lucrătoare pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv mai mare de 45 de zile lucrătoare pentru salariaţii care ocupă funcţii de conducere.
  (5) Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele.
  (6) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător.
  (7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul respectiv.
  (8) Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă."

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Își dai demisia și mai lucrezi 20 de zile în care vei avea aceleași drepturi și obligații.
Pa, pa.

| Mindilica a răspuns:

Varianta 1.

| PeFuga a răspuns (pentru Mindilica):

Gresit! happy

| PeFuga a răspuns (pentru Mindilica):

1. Incrci sa desfaci contractul de munca pe cale amiabila (vorbesti cu seful ca vrei sa pleci acum. Daca e de acord, ai plecat si te mai intorci sa iti iei ultimul salariu+partea ce ti se cuvine pentru concediul aferent perioadei lucrate).
2. Depui demisia si ti se incheie contractul de munca dupa un preaviz de 21 de zile (acest aspect este stipulat in contractul pe care l-ai semnat la angajare)
3. Iti dai demisia la zi daca angajatorul nu si-a respectat atributiile stabilite prin contract (ore suplimentare neplatite, salariu neplatit, lipsa echipamentului de protectie etc).