| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Mi-ati putea spune cum e să fii stewardesă? E meseria care mă fascinează, dar nu știu super multe despre aceasta.
As dori câteva detalii în legătură cu programul, nivelul limbii engleze, salariu.
Mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce te poate fascina la o munca in care suporti toate mojiciile clientilor, le satisfaci fara cracnire toate dorintele, ii stergi de voma la gura, sau le tii capul cand vomita, speli dupa cei care au vomat in avion sau au murdarit wc-ul samd.
Femei isterice, batrani bolnavi, copii care urla si trebuie sa ajuti mama daca are 2-3 copilasi cu ea, ala mic vomita pe tine, te trag de par, urla fara oprire, schimba-i de pampersi, sterge-i la fund si cate si mai cate.
Iarta-ma dar asa ceva nu ma fascineaza deloc, fiindca am vazut foarte multe, in sutele de ore de zbor pe care le-am facut in cei 30 de ani de cand calatoresc Romania-Australia.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Companiile de zboruri fac restructurari adica vor concedia angajatii din cauza razboiului si a lipsei banilor, si tu vrei sa fi stewardesa? Orienteaza te spre altceva ca acestea sunt vise, sigur vrei salariu mare si avantaje, ele sau dus demult numai este ce a fost odata.

| johnnny123 a răspuns:

Este genul de meserie care pare fantastică numai atunci când o privești din exterior.

Unii oameni cred că a fi însoțitoare de zbor înseamnă să vezi lumea, să stai gratis în hoteluri scumpe, să fii plătit mult pentru 10 minute de servit alune, să râzi cu celebrități care zboară la clasa I și să-ți cumperi genți Prada din duty free.

În realitate lucrurile stau un pic diferit... vezi mai mult interiorul aeroporturilor decât lumea, ești plătit pentru mai puține ore decât muncești în realitate, ai un program complet haotic, îți petreci jumătate din viață într-un tub de aluminiu la 10km altitudine și trebuie să suporți abuzurile tuturor meltenilor care au avut 30 de euro să-și ia un bilet de avion și acum cred că sunt șeici.

| haileewatson a răspuns:

Gasesti toate informatiile astea pe Google. Salariul difera de la o companie la alta si in functie de cate ore zbori pe luna. E o meserie grea dar iti ofera diverse beneficii.