| PCristina a întrebat:

Bună seara!
Am si eu o întrebare la dvs.
As vrea sa fac un curs de contabilitate BestCore tine 6 sapt,... întrebarea după acest curs cu diploma respectivă unde as putea sa ma angajez, adică ca ce m-as încadra? Ținând cont ca este un curs minimal, ce pot lucra pe viitor?
Mulțumesc.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Oriunde este nevoie de un data entry in contabilitate, sau un contabil incepator pentru contabilitate primara, administratie, la depozite sa tii inventarul, sau sa introduci produse noi, samd.

| siriusblack98 a răspuns:

Am facut doua cursuri de contabilitate dar eu le-am facut la Absolute School. Un curs pentru contabilitate primara si unul pentru contabilitate financiara. Tot asa au tinut vreo 6 saptamani, 100% online, numai diploma am ridicat-o de la ei de la sediu. Tot ce pot spune este ca daca nu iti cere de la locul de munca sa ai o astfel de diploma ori nu ti a garantat cineva un job daca faci rost de calificarea respetiva, este 100% degeaba pentru ca nici nu se uita angajatorii la tine. Toti vor experienta de cativa ani. In ochii lor diploma fara experieta de minim 3-5 ani egal cu zero. Ca ce te ai putea angaja ipotetic vorbind cu respectivul curs? Ca si contabil primar sau agent facturare. In practica daca nu ai experienta in CV pe domeniul financiar/contabil, nu se uita la tine.

| Cristina12387 a răspuns (pentru siriusblack98):

Iti inteleg situatia si frustrarea. Din pacate, in ziua de astazi conteaza foarte mult experienta si modul cum stii sa te promovezi in fata angajatorilor. Din punct de vedere legal, poti fi contabil si fara cursuri in domeniu. Cursurile acelea iti ofera un plus in ochii angajatorilor prin faptul ca denota interes in domeniu. Depinde de tine cum stii sa pui in valoare, in CV si la interviu, abilitatile dobandite la acel curs si lucrurile practice pe care le-ai lucrat in cadrul cursului (creare de documente contabile, inregistrari, folosirea unui soft contabil etc.). Daca ai nevoie de ajutor in acest sens, mi-ar face placere sa-mi scrii si sa vorbim in privat. happy Nu cer bani. Incerc sa imi exersez abilitatile pentru o cariera in oferirea de consultanta pentru atractivitate in fata angajatorilor.
De-a lungul timpului, am trecut prin multe situatii dificile legate de angajarea mea, am invatat multe din experientele mele si mi-ar placea ca, pe viitor, sa am oportunitatea de a ii ajuta si pe altii.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Cristina12387):

Nu sunt fata mea nici suparat si nici frustrat. La ora actuala sunt analist financiar intr-o companie de transport multinationala. I-am zis doar autoarei intrebarii la ce sa se astepte dupa un astfel de curs. Si stai chill ca pe angajatoari ii doare fix in pix de ceea ce ai facut tu la un curs amarat care dureaza o luna jumate, stiu si ei ca il trece oricine si mare lucru nu se invata. Un angajator vrea sa vada ani de experienta in CV la o companie, asta isi doreste. Daca tot iti doresti sa ajuti si te consideri in masura, iti sugerez sa pui un anunt pe OLX in care iti oefri GRATUIT serviciile pentru tinerii care tocmai au terminat o facultate si nu ii angajeaza nici dracu din cauza lipsei de experienta. Bafta!

| Cristina12387 a răspuns (pentru siriusblack98):

Inteleg. O sa incerc si pe alte site-uri, inclusiv OLX. Multumesc pentru sugestie! happy

Legat de cursul despre care vorbesti si despre experienta din CV: Daca cineva are ani de experienta pe domeniu atunci are un avantaj de care se poate folosi mult mai bine atunci cand isi cauta un job. Acest lucru nu inseamna ca un astfel de curs nu ajuta. Daca ai ceva de povestit despre implicarea ta si despre ce ai lucrat practic la cursul acela poate ajuta mult. Unii nu vor fi interesati. Acest lucru nu inseamna ca in ochii altora nu vei avea un avantaj.
Multi nu privesc cursurile alea asa cum le privesti tu. Dar, daca tu le transmiti angajatorilor prin ceea ce spui, ca nu prea ai profitat de acele cursuri pentru a iti exersa cat mai mult aptitudinile profesionale atunci, cel mai probabil, faptul ca nu te-ai implicat suficient ii nemultumeste. Pe langa asta, sunt mai multe tactici pe care le poate folosi cineva pentru a iesi in evidenta in fata angajatorilor. Nu totul se rezuma la aplicatul pe un site de joburi.
Oricum, daca esti chemat la interviu inseamna ca ai o sansa chiar daca din CV-ul tau reiese ca esti la inceput de drum.

Tu cum ai obtinut primul job si cum ai ajuns sa lucrezi in analiza financiara?

| siriusblack98 a răspuns (pentru Cristina12387):

Bine, inseamna ca trei sferturi de tara e prosta si numai tu esti desteapta si stii mai bine decat toti de ce pleaca lumea in strainatate ca nu-i angajeaza nici dracu fara experienta. D-aia se plang toti tinerii ca nu sunt bagati in seama de angajatori, ca nu stiu sa se "vanda". "Tu cum ai obtinut primul job si cum ai ajuns sa lucrezi in analiza financiara?" m-am descurcat acolo unde altii nu au reusit. Bafta!

| Cristina12387 a răspuns (pentru siriusblack98):

Vad ca nu esti interesat de o discutie constructiva din care sa avem amandoi ce invata, deci, nu are sens sa mai continuam acest dialog.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Cristina12387):

1. Nu stiu cine esti si nici macar nu te-ai prezentat.
2. De vreme ce nu te-ai prezentat si nu stiu absolut nimic despre tine, din punctul meu de vedere nu te recomanda absolut nimic in directia tipului de conversatie pe care vrei sa o avem.
3. Ai venit sa contrazici un fapt bine cunoscut de toata lumea si anume ca angajatorii isi doresc angajati cu experienta iar in lipsa experientei, degeaba ai diplome in marea majoritate a cazurilor. Singurul caz in care un angajator accepta un om fara experienta este atunci cand are extrem de mare nevoie de un om pe post si nu vine nimeni. Si e cam greu sa imi spui tu mie ca apa NU e uda.
4. Acest dialog nici nu trebuia sa existe in prima faza, nu am venit eu la tine sa initiez vreo conversatie ori sa iti cer sfaturi despre cariera sau orice altceva. Zi frumoasa!

| Cristina12387 a răspuns (pentru siriusblack98):

Nu am spus ca angajatorii nu isi doresc oameni cu experienta sau ca nu ar fi multi oameni cu diplome care nu stiu sa se foloseasca de acele diplome pentru a obtine un job. Nu stiu cum ai ajuns tu la concluzia ca as fi afirmat asta.
Daca tu vrei sa scoti in evidenta doar neregulile din ceea ce zic eu si sa le exagerezi, ignorand total celelalte lucruri pe care le spun, atunci inseamna ca habar n-ai sa porti un dialog.
Legat de faptul ca am initiat aceasta conversatie- Atunci cand postezi mesaje pe un forum exista riscul ca alti utilizatori sa intre in dialog cu tine. Daca te derajeaza lucrul acesta atunci ar fi bine sa iti gasesti alte hobby-uri mai potrivite pentru tine decat sa stai pe TPU.
In fine, vad ca nu esti interesat de aceasta conversatie asa ca nu mai conteaza.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Cristina12387):

Imi tot repeti ca un papagal ca nu ma intereseaza conversatia si ca nu mai conteaza dar tot vii si te bagi in seama cu mine. "Nu am spus ca angajatorii nu isi doresc oameni cu experienta" Ba fix asta reiese din tot ce ai zis. "inseamna ca habar n-ai sa porti un dialog" Cand cineva nu e de acord cu ce inventii scoti tu pe gura nu inseamna ca respectiva persoana nu stie sa poarte un dialog, poate ca problema este la tine care ai venit cu o anumita atitudine sa te dai desteapta pe ceva ce este evident ca nu stapanesti si nu te recomanda absolut nimic sa-i inveti pe altii. "Atunci cand postezi mesaje pe un forum exista riscul ca alti utilizatori sa intre in dialog cu tine" Iar tu trebuie sa pricepi in primul rand ca atunci cand intri in dialog asa random cu cineva, ca acel cineva sa nu fie de acord cu ce scoti tu pe gura iar in al doilea rand ca poate pe respectiva persoana nu o intereseaza serviciile pe care te chinui sa le bagi la om pe gat cu forta. Cu o asemenea atitudine este clar ca nu esti in stare sa inveti pe altii ce si cum despre cariera. Invata sa primesti un raspuns negativ si sa il accepti si invata sa pricepi cand o conversatie a luat sfarsit daca tot iti doresti sa fii un guru si un coach in carierele profesionale ale altora. Daca mai alte lucruri de comentat, te astept in privat ca s-a facut suficient spam la aceasta intrebare.

| Cristina12387 a răspuns (pentru siriusblack98):

De unde anume ai inteles tu ca eu as insista sa-ti bag pe gat niste servicii? Am incetat din a incerca sa iti ofer servicii din clipa in care mi-ai spus ca esti multumit de cariera ta si nu ai nevoie. Adica din prima clipa in care mi-ai spus ca nu esti interesat. Discutia asta era un schimb de pareri, nu un serviciu. In caz ca nu ai observat, utilizatorii de pe acest site fac schimb de pareri si interactioneaza prin postarile lor. Cam asta este rolul site-ului.
Vad ca esti setat sa intelegi doar ceea ce vrei tu din ceea ce zic eu si sa spui ca te contrazic chiar si atunci cand nu fac asta.
Nu mai raspunde! M-am plictisit.

| Cristina12387 a răspuns:

Vezi ce i-am raspuns lui siriusblack. Daca esti interesata sa te ajut in acest sens atunci mi-ar face placere sa vorbim. happy