| GheorgheDumitru a întrebat:

Buna seara
am si eu o intrebare
vreau sa ma angajez ca mecanic auto
in momentu de fata fac liceul de mecanic auto sunt in clasa a 11
am o foaie ca am facut practica timp de 2 saptamani intro tara straina si una de limba engleza
dupa ce termin 12 clase as putea sa ma angajez ca mecanic auto fara bac?
nu prea am cine stie ce cunostinte dar sunt dispus sa invat
ce sanse sunt ca sa pot sa ma angajez la un astfel de job
nu ma intereseaza salariul daca e in jur de 1000 de lei e bun
va multumesc tuturor pentru raspunsurile date
o seara buna

2 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Eu am avut un prieten care muncea din clasa a 9-a la un asemenea atelier. Daca cunosti pe cineva, sau nimeresti pe cineva de treaba, poti sa muncesti si fara BAC. Totusi, te-as sfatui sa inveti cate ceva inainte.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te angajezi linistit fara bac.
Insa ar trebui sa 'mananci' meseria, la cate poti invata intr-un liceu auto.
Daca esti bun si vrei de lucru, te poti angaja chiar si in service-urile in care esti repartizat sa faci practica. Nu stiu in alte zone, dar la mine, meseriasii buni au cautare.
Daca esti inca indecis cu mecanica, incearca tinichigeria, sau electrica auto, sunt mult mai bune, dar trebuie sa te duca mintea, mai ales la electrica.