| numesiprenume0 a întrebat:

Bună seara! Doresc să strâng bani pentru a face câteva schimbări în viață, fiindcă este necesar.
In primul rand îmi doresc o chirie/rată pentru o garsonieră într-un oraș cu diverse posibilități de angajare. Acesta este planul pentru care "lupt". Ideile pentru a îl realiza:
-economii de 300 euro/luna în Romania(reușesc să le fac) sau
-munca în Germania printr-o agenție(salariul minim, care în prezent este de 1600 euro, dar nu știu cât îmi rămân la sfârșit de lună).
Aș dori câteva detalii de la cineva care ar avea idee despre plecarea într-o țară străină și o comparație cu planul ce îl am pentru România...
De exemplu: am discutat cu cineva care a plecat in afara și a spus că reușește să pună deoparte 800 euro/luna. Ce părere aveți? Care ar fi cea mai buna idee pentru a economisi bani?
P.S. nu sunt fumător, nu am familie pe care sa o intretin și cred că aș reuși să realizez ceea ce îmi doresc.
Ofer funda!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cea mai bune ideea de a economisi banii e sa renunti la tot ce tine de comfort. Adica un job in afara inghesuit in camera cu 5 oameni ca sa platesti o chirie mica, mancare pe repezeala la fast food si alte prostii, fara distractii, fara iesit in oras. Cam de asta e nevoie in Germani ca din 1600 euro sa economisesti mult. Ti s-a mai explicat in alta intrebare ca nu putem sti noi cum si ce consumi tu

| sierra1 a răspuns:

Păi nu te-ai mai lămurit aici cum stă treaba?

https://www.tpu.ro/......t-reusesc/

| numesiprenume0 explică (pentru sierra1):

Sincer, nu. Voiam ceva mai detaliat.

| SingleForOne a răspuns:

Daca te bazezi doar pe salariul net, minim aici sau in strainatate, nu vei face mare lucru, nici aici, nici in afara, pentru ca vor aparea diferite situatii. Am trait aceasta experienta, si mai nimic. Termina cursuri de viitor, cum ar fi contabilitatea, programarea, digital marketing, etc; poti face post liceala sau o facultate; poti face alte cursuri, cum ar fi operator de date, receptioner, lucrator comercial, asigurari (100 lei inregistrarea, 250 examenul, si lucrezi in mare parte dupa stilul tau), poti sa vinzi alte chestii (cosmetice), odata ce cunosti mai multi oameni.

Ideea principala este sa construiesti mai multe surse de venit, si sa faci sursa de baza a veniturilor cat mai mare, si cat de cat eficienta. Adica, postliceala sau facultatea (3ani) si cariera si salariul ulterior (care se dezvolta in mai multi ani de experienta, dar si salariul pe masura, si timpul de lucru pe zi crescut considerabil) in comparatie cu un curs de contabilitate de 2-3 luni, poate prinzi un post cu 2000-2500 lei Net, si cu experienta apuci pana la 3000-3500, si deseori de luni pana vineri, si 8/9/10 ore de lucru pe zi; sunt si calificari mai avansate, dar mai de incredere si platite mai bine (de exemplu, cele de la ACCA, in 12-18 luni, recunoscute aproape peste tot).

| Aditu94 a răspuns:

Poti sa te inrolezi in armata, la marina, pe langa salariul normal, ai si zile libere in care poti sa iti mai iei un job, mai participi la misiuni internationale, care se platesc destul de banii..si poti sa iti realizezi si visele..plus ca daca vrei sa iti iei chirie ori prima casa, statul roman iti deconteaza chiria, ce e super ok.