| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara! Sunt tare supărată. Am 23 de ani și am absolvit Facultatea de Litere: franceza-engleza, iar în momentul de față sunt în anul 2 la Master-Limba, literatura engleza în context european. Am dat o data la poliție, dar am avut o accidentare la sport și am căzut. Probele scrise nu sunt o problemă. Am încercat la suplinire pe toamnă, dar a luat o fată cu bani postul înaintea mea. Am dat examen pentru un post de ofiter în resurse umane cu studii superioare, dar a luat postul soțul doamnei de la resurse umane. Ieri am fost la o firmă să văd despre ce e vorba la anumite departamente. La Customer Service în engleza le trebuie engleză cursivă, perfectă fără să se observe că ești român și mereu să ai atitudine pozitivă chiar dacă 8 ore vorbești non stop la telefon cu americani. Nu mi-a plăcut ideea. Nu m-am regăsit. Am zis că aș dori să încerc pe partea de resercher. În familia mea lucrurile sunt nașpa. Părinții mei se ceartă de când sunt mică și deja am ajuns la un moment în viața mea când nu mai pot vedea lucrurile astea. Am situație financiară bună. Sunt singura la parinti, iar tatal meu e politist, mama, diriginta la Posta Romana. Am rămas oarecum de izbeliște pentru că pe ei i-au interesat mereu banii, dar nu s-au interesat cumva de sentimentele mele. Am invatat pentru mine intotdeauna fara încurajări. Nu am avut parte de felicitari cum au altii: bravo, draga mea! Bravo sunt mandra de tine pentru ca ai luat examenele cu note mari. Niciodata nu am avut parte de asemenea tratament din partea lor, ci doar de jigniri. Sunt tare suparata pentru ca vreau sa plec de acasa. Vreau sa ma angajez si vad deja ca nimic nu mai e corect. Stau la sat mai exact intr-o comuna si lumea mereu ma intreaba: Pai? Nu lucrezi? Ce faci? Ca esti batrana, ca nu te mariti? Prietenii sunt super falsi. Nu știu. Am ajuns într-un moment în viața mea când nu știu ce mai e de făcut. Ce mă sfătuiți? Să mai încerc la poliție? Să mă pregătesc si sa dau iar?

11 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Cu franceza engleza cel mai bine pentru viitorul tau este sa cauti de lucru la Bruxelles, la Consiliul Europei, sau Comunitatea Europeana, sau la Strassbourg.
Cauta pe cineva matur si bine ancorat social, si sa iti recomande sa iei legatura cu un europarlamentar roman, cu care sa discuti si sa vezi, poate ori te angajeaza, ori te recomanda macar acolo cuiva, sau la vreo institutie.birou.
Success!

| Bondarel99 a răspuns:

Tu ai luat o lovitura de la viața acum, adică ai văzut cum arată lumea reala. Da, nu e prea corect ce se întâmpla, dar tu trebuie sa îți găsești drumul. E adevărat ca ai stat 3 ani in facultate sa înveți engleza și franceza care au devenit oarecum la ordinea zilei pentru toată lumea. Te-ar fi ajutat mult mai mult o germana, norvegiană sau și mai bine o limba asiatica dacă tot ai alocat 3 ani pentru asta. Posturi bine plătite cu specializarea asta nu prea sunt. Zic sa mai încerci in învățământ. Sau sa te perfecționezi și sa prinzi un post bun unde ziceai tu ca trebuie sa vorbesti engleza la perfecție. Ori sa dai examen de traducător autorizat și așa e mai simplu sa te angajezi, deși sunt foarte mulți pe engleza.
Eu te-as sfătui dacă te reprofileze sa nu alegi ceva care sa îți mai ia încă 3-4 ani din viața și sa fie foarte greu. Crezi ca la poliție va fi numai lapte și miere? Nu, in plus e posibil sa nu îți placa sau sa nu intri și eșecul va fi mai mare.
Sunt o grămada de meserii frumoase, sunt sigura ca una ti se va potrivi și pentru majoritatea nu ai nevoie de facultate sau dacă ai nevoie de o diploma sa ateste ca ai făcut studii superioare o ai deja (Litere).
Ești tânăra, ai 23 ani, ai toată viața înainte, dar nu mai ești un copil, nu ar trebui sa mai ai pretenții de la părinți. Crede-ma ca ei suferă mai tare ca tine când te văd ca te simți asa pierdută, dar nu știu cum sa te ajute. Ar trebui sa apreciezi totuși ca nu ai o chirie de plătit și nu duci grija zilei de mâine, deci dedica-ti timpul asta ca sa reflectezi și sa vezi ce găsești de făcut.
Tine minte, cum îți așterni așa dormi!
Și asta cu in viața trebuie sa faci ce îți place in ziua de azi nu mai e valabilă, in România NU îți permiți sa faci ceea ce îți place. Cel puțin nu la început de drum.

| anonimg a răspuns:

Toti oamenii ajung in situatii asemanatoare, chiar daca acestea sunt de naturi diferite. Trebuie sa mergem mai departe.
Increderea in Dumnezeu ar fi fost un bun sprijin pentru tine -ar fi motivatia de care ai nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fără să te victimizezi nu poți?
Tu erai mai bună decât toți, dar toți au dat șpagă, logic...
Fă ce crezi tu că-ți place, nu e nimeni în măsură aici să dea sfaturi din astea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca te-ar fi aplaudat parintii crezi ca alegerea facultatii ar fi fost mai inspirata? Incearca sa nu te mai agati de ei si sa nu-i mai invinovatesti de toate. Da, au avut un rol in formarea ta, dar esti majora de vreo 5 ani, nu mai pot schimba nimic acum, iarta-i si invata din greselile lor.
Eu in locul tau m-as angaja oriunde momentan, chiar si la un Profi, doar sa fiu putin independenta si sa scap de sentimentul de inutilitate - altfel gandesti cand ai banul tau, timpul limitat si simti ca faci ceva.
O sa vezi atunci daca dorinta de a da la Politie va fi aceeasi. Doar ca trebuie sa-ti asumi ca s-ar putea sa nu-ti placa acolo, si atunci ce faci?
Fii cu ochii pe anunturile de joburi din domeniul tau, sunt cateva site-uri - best jobs, ejobs - n-ai cum sa nu gasesti la un moment dat ceva...

| Mandreiv a răspuns:

Poti sa incerci sa dai din nou la politie dar in acelasi timp poate nu ar fi rau sa te indrepti spre armata, acolo poti sa intri la sgp si ulterior sa treci la subofiteri sau ofiteri si unde poti sa iti faci noi prieteni. Un alt avantaj ar fi ca dupa o perioada de 3 luni poti sa ajungi deja pe salariul tau care este unul decent si sa devi independenta, iar in modul asta sa te rupi de ceea ce pare a fi o relatie nociva cu familia si cei din jurul tau... Daca vrei mai multe detalii ma poti contacta in privat. anghel_v@rocketmail.com

| DanielaDanDaniela a răspuns:

Nu am zis că sunt mai bună ca toti. Niciodată nu m-am vazut mai bună, dar fiind tatal meu în sistem știam de la el cine o intrat și cine nu. O să ma vad mai rea ca altii, dar niciodata mai buna ca ei.

| Violleta2022 a răspuns (pentru DanielaDanDaniela):

Si in situatia data, tatal tu de ce nu i-a arestat, daca stia clar ca au dat spaga?
Ce dumnezue face in functia pe care o are? Nu ar trebui sa aplice legea?
Macar iti face si tie dreptate, daca toti au intrat pe spaga si tu nu ai avut sansa.

| DanielaDanDaniela a răspuns (pentru Violleta2022):

Exista unele lucruri pe care le poti face, iar altele nu. Stii prea bine ca în ziua de azi ne guvernează PSD. Tatal meu mereu a fost omul drept. A zis catre mine că nu are rost sa merg din start, dar am incercat totusi. Degeaba te apuci un om simplu sa faci dreptate, cand 100 sunt corupti.

| Violleta2022 a răspuns (pentru DanielaDanDaniela):

Daca 1 singur ar face ceva la fiecare loc de munca, corputia nu ar mai fii atat de mare.
Asadar, atitudinea tatalui tau este total gresita, de aceea nu se schimba nimic acolo!

| Salontanul a răspuns (pentru DanielaDanDaniela):

Imi place asta cu "guverneaza PSD"! Stii macar intelesul cuvantului "a guverna"? Iti spun eu din DEX: "guverna vt [At: MACEDONSKI, O. I 258 / Pzi: ~nez / E: fr gouverner] 1 A conduce un stat. 2 (Rar; pex) A îndruma conduita cuiva. 3 (Grm) A impune, a cere un anumit caz, o anumită construcție. 4 (Mrn) A menține sau a schimba direcția de deplasare cu ajutorul cârmei.
La conducerea statului (executivul) este PNL, Presedintele (tot executiv) este PNL si atunci de unde dracu conduce PSD? Alta parte executiva nu mai exista!