| Laurye a întrebat:

Bună seara.
Tocmai mi-am luat bacul în comerț și m-am înscris la o facultate, acum aștept să fiu admisă.
Mă gândesc la viitorul meu foarte des si încă nu știu ce vreau să fac când va trebui să intru în viața profesională. Acum doi ani am lucrat in timpul verii ca vânzătoare la un magazin de haine de marcă pentru copii, iar pe lângă asta mă ocupam si de alte treburi care trebuia efectuate neapărat, zilnic. A fost extenuant si plictisitor si nu mi-a plăcut deloc, vreau să zic ca nu mi-aș dori să mai lucrez așa, de aceea vreau să vă întreb, dacă știți, cu ce altceva m-aș putea ocupa ca muncitoare în comerț, acum că mi-am luat bacul si probabil ca voi da si la facultate? Ce altceva se mai lucrează în domeniul ăsta? Nu mă refer neapărat la ceva extrem de ușor, nici chiar așa. Vreau să spun că vreau să încerc si altceva în afară de vânzare, recepționarea comenzilor, aprovizionarea magazinului etc… știu că veți zice "da’ ce? Profesorii erau de mămăligă? E clar că ți-au dat câteva sfaturi" sigur că da, însă simt că nu mi-au spus absolut toate posibilitățile, în afară de crearea propriei mărci sau a unui site e commence… pur si simplu as vrea si sfaturile voastre.
Mulțumesc si o seară bună

6 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Ti-ai luat bacul? Cum? Ti l-ai luat dintr-un port si ai plecat cu el pe Dunare?
Iti iei ceva cand iti iei singura. Dintr-un sertar, de pe un raft, iti cumperi singura ceva, etc. Bacalaureatul nu ti-l iei tu. Il promovezi. Sau hai, in vorbirea curenta, il iei. Nu ti-l iei. In conditiile astea chiar ma intrebcum l-ai promovat.
Nu te-ai fi plictisit daca ai fi pus mana pe carte. Sa inveti. Si acum, ai fi stiut ce sa faci cu viata ta.

| Micky123 a răspuns (pentru Yuoia):

Fara sa fii arogant si increzut, puteai sa oferi un simplu raspuns.Nu stim daca i-a placut sau nu cartea, dar pot sa pun pariu ca nici tu nu esti doxa.Numa' bine!

| Laurye explică (pentru Yuoia):

Chiar nu a fost nevoie să fii atât de grosolan/ă. Am pus doar o întrebări și nu te-am poftit personal să răspunzi. Îmi trebuie răspunsuri folositoare, n-am jignit pe nimeni cu nimic și nici grosolană nu am fost. Mă Cunoști personal? De unde știi tu că nu am pus mâna pe carte?! Cum ai putea știi ca nu mă stresez de atâta timp pentru viitorul meu? Vreau să fac ce-i mai bun în viața mea, și nu doar beneficiar pentru mine, ci și pentru ceilalți. Tipic roman crescut într-un mediu tâmpit… pentru tine e ceva rău ca unuia să nu-i placă un anumit lucru, daca n-ai experiment nimic e clar că e imposibil să înțelegi. Mai bine taci și nu judeca, om incapabil.

| Yuoia a răspuns (pentru Micky123):

Cum nu poti sti? Sau esti egal(a) la nestiinta (ca sa nu te jignesc, cum faci tu) cu ea? Nu vezi doar din intrebrea ei ca nici limba romana nu o stapaneste? E clar ca nu i-a placut, nu a vrut sa invete ceva.

| Yuoia a răspuns (pentru Laurye):

"De unde știi tu că nu am pus mâna pe carte?!"
Din felul in care scrii!
Daca te stresai pentru viitorul tau, te straduiai sa inveti ceva.
Pentru mine e ceva rau ca unuia sa nu-i placa cartea. Pentru ca vine si-mi da cu diploma peste nas, pretinzand acelasi salar cu mine care fac munca mai buna. Sau mai rau, eu muncesc si el flutura diploma. De aia cresti tu si cresc si altii intr-un mediu tampit. Din lipsa educatiei de orice fel.
Daca asa te vei ratoi pe viitor la oricine, nu vei reusi in viata. Oricat te-ai stresa. Mai bine invata din sfaturi.

| Micky123 a răspuns:

Poti incerca sa dai la facultate de alimentatie si turism, tin sa metionez ca este domeniul ingineresc deci necesita destul de multa matematica - chimie - fizica - mecanica.