| cataleya a întrebat:

Hei,TPU! Eu sunt in Germania acum si mai am un an si termin cele 10 clase.La sfarsitul acestor 10 clase vreau sa ma intorc in Romania.Trebuie sa dau bacul pentru a putea fii admisa la Facultate?

Răspuns Câştigător
| Anonimgirltpu a răspuns:

In Romania nu poti intra la nicio facultate fara bac. La sfarsitul clasei a 12-a vei da bacalaureatul, iar eu iti urez succes.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca ai nevoie de bac si automat sa termini 12 clase

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Va trebui să faci ECHIVALAREA studiilor efectuate acolo şi să continui liceul la noi, să termini 12 clase şi să promovezi examenul de BAC!
Abia apoi vei putea să te înscrii la o facultate :)

Vezi detalii despre echivalarea studiilor la linkul :
http://www.cnred.edu.ro/#echivalare-perioade-studii-preuniversitare

Toate cele bune.

| zerro17 a răspuns:

Cel mai probabil trebuie sa faci a 11-a si a 12-a, dupa care da, sa dai bacul.