| Claudes a întrebat:

Buna seara TPU! Am primit o oferta de munca pe duba de 3, 5 tone pe comunitate. 4-5 saptamani plecat, respectiv 1-2 acasa. Duba este un Ford Transit 2017 (cu prelata). Salar aprox 1.400-1.500 euro/luna. Dati-mi va rog niste sfaturi si niste informatii despre munca pe comunitate pe duba de 3, 5 tone. Sa stiu cat de cat la ce sa ma astept. Nu am mai lucrat in afara tarii, deci nu am condus pe autostrada, doar pe plan local ca agent distribuitor (tot pe dube mari) Multumesc!

4 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Sunt multe grupuri pe Facebook pentru intrebarile tale."Soferi prin Europa 3.5T si 40T"," 3.5t bursa transport,oferte, cereri, sfaturi, sugestii, ajutor"..intra pe acolo si vei gasi foarte multi oameni binevoitori cu multa experienta in domeniu care iti pot da un sfat mai bun decat cele de pe acest site. spor!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ca as lucra ca sofer, dar pe ici pe colo am mai auzit cate una cate alta.

Pentru inceput poti sa te uiti la clipurile tipului asta
https://www.youtube.com/feed/subscriptions/UCFReoRz2yCWE9vZNgdUhoqg

ia le de la sfarsit. O sa afli multe chestii utile de acolo... foi de parcurs, incarcare, descarcare, rovignete, circulatie pe autostrazi, drumuri nationale, asigurare marfa, locuri de dormit, alimentare samd.

Din ce stiu eu comunitatea pe 3.5 tone e nasoala rau, trecand peste partea cu dormitul in cutia aia, nu ai niciun control asupra cate pe pune sa muncesti seful / dispecerul pentru ca nu ai tahograf si program de munca reglementat de lege.

| Claudes explică (pentru suntserios):

Buna seara! Am auzit si eu de problema asta cu programul care e destul de epuizant. Dar mie imi place foarte mult sa conduc si sper ca asta sa nu fie o problema. Iar la anul viitor vreau sa ma apuc de scoala de soferi C si CE, si ma gandesc ca daca merg acum pe comunitate imi va fi de folos sa acumulez niste experienta si sa stiu cat de cat la ce sa ma astept daca voi merge pe TIR.

| Stropdeploaie a răspuns:

Mai bine stai acasa si mai prinde experienta pe plan local! Se vede dupa felul cum ai adresat intrebarea ca esti un novice fara experienta. si foarte temator!