| Piratul10 a întrebat:

Buna seara TPU!

Am si eu o întrebare foarte importanata pentru mine si sper sa imi puteți răspunde.

La avocat stiu ca el poate sa aibă o funcție dau daca vrea mai multe.
Adică alegi sa fi si la caz penal dar si la altceva dar trebuie sa le inveti.

Întrebarea este daca puteți sa imi enumerate toate cazurile?
Ca eu nu stiu decât de caz penal si caz internațional in restul nu le stiu.

2)puteți sa imi Spuneti ce cuprinde cazul penală,internațional si toate celelalte? adica ce trebuie sa faci,sa inveti,despre ce e vorvbs,cum ar fi despre ce e vorba in caz penal sau internațional si toate celelalte, ce fel de probleme adică procese sunt si asa mai departe...

Merg si seituri.

Multumesc mult si sper sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e vorba de caz penal, a fi caz penal inseamna ca esti urmarit penal de procuror.
Un avocat trebuie sa se hotarasca daca face drept penal (infractiuni), drept civil (divorturi, partaje, probleme de proprietate privata), drept comercial (probleme intre firme, angajati si angajatori, etc), drept administrativ si fiscal (probleme de taxe si impozite) sau drept international. Nu le va putea practica pe toate de-a valma, fiindca va ajunge sa nu fie specialist in nici un domeniu.

| Piratul10 explică (pentru Brigaela):

Multumesc pentru raspun eu chiar asta încercam sa aflu!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e vorba de functie ci de domeniul in care se specializeaza dupa cum a scris si Brigaela