| Anonimu1994 a întrebat:

Vin la tine cu o intrebare serioasa pentru mine si dau FUNDA la cel mai bun raspuns si cel mai concret!

Cand o sa imi termin studiile as vrea sa imi creez propia mea afacere(FIRMA)..nu specific despre ce va fi firma.

Imi place foarte mult ideea de a avea propria mea afacere, sa fiu manager si sa imi creez asa numite "firme" de diverse chestii.

Am o intrebare la care vreau sa imi raspundeti in detaliu.

PROFILUL ECONOMIC LA LICEU MA POATE AJUTA PENTRU A IMI URMA VISUL? SI DACA MA POATE AJUTA CU CE MA POATE AJUTA?

AR EXISTA SI UN ALT PROFIL MAI BUN DECAT ECONOMICUL CARE MA POATE AJUTA IMI A INDRUMA CARIERA?

*SPECIFIC INCA ODATA...SA FIE DE LICEU*

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Profilul economic la liceu nu te ajuta atat de mult ca facultatea de economie. La liceu poti merge la orice profil vrei, mai importanta e facultatea fiindca acolo inveti mai multe despre crearea si mentinerea unei afaceri. La profilul economic la liceu o sa inveti bazele economiei, care-i mecanismul de creare si circulare a banilor in lume, o sa inveti contabilitate (care e foarte importanta pentru ca o firma sa stea in picioare), o sa inveti cum sa-ti administrezi banii proprii si cum o firma isi administreaza finantele si investitiile. La liceu o sa inveti mai degraba cum sa tii firma pe picioare din pozitia de angajat - contabil si nu din pozitia de manager. Cum sa conduci o firma din pozitia de manager si ce atributii are el o sa inveti la facultate. Dar e important sa ai o baza economica, deci proflul economic de la liceu te va ajuta mult.

Insa mai presus decat cunostiintele economice sta experienta si expertiza cand vrei sa deschizi o afacere. De obicei, oamenii care au afaceri profitabile, ei si stiu cu ce se mananca domeniul respectiv - transporturi, arhitectura, vanzari, constructii, instalatii, confectii textile, tehnologie etc - adica ei au studiat domeniul pentru a avea o imagine mai clara asupra lucrului in care se baga creand o afacere. Stiu cum sa opereze mai bine in acea afacere, ii stiu avantajele si riscurile. Pe cand un om care nu are deloc experienta sau expertiza intr-un domeniu ii va fi greu sa inceapa o afacere si va trebui sa-si angajeze oameni care se pricep cu adevarat in acele domenii, asta il va costa mult.

Dar te ajuta si un profil economic, atat la liceu cat si la faculatate, sa iti dai seama cum functioneaza treaba asta cu afacerile si schimbul de valoare intre oameni. Dar pentru a deveni antreprenor iti trebuie capital si cunostinte in domeniul in care deschizi, pentru a castiga ceva. Iar pentru ca sa fii manager intr-o firma, te ajuta mult o faculate de economie - pe filiera finante sau administrarea afacerilor.

| Anonimu1994 explică (pentru laSoledad):

Mersi mult lasoledad❤❤

| laSoledad a răspuns (pentru Anonimu1994):

Cu mare placere!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Oricine isi poate deschide o afacere /firma, dar nu orice firma va functiona rentabil.
Profilul economic de la liceu te va ajuta pentru contabilitatea primara, eventual si la structurarea economico-financiara al firmei.

| Yurisa a răspuns:

Ca sa iti deschizi o afacere nu e obligatoriu sa ai studii intr-un anumit domeniu, da, te poate ajuta, dar nu e neaparat necesar. Oricine isi poate deschide o afacere

| Alexandrionelu a răspuns:

In afara de profilul economic, te-ar putea ajuta profilul de specialitate din domeniul în care îți vei deschide afacerea. De exemplu, dacă vrei sa îți deschizi un service, ți-ar prinde bine liceul de mecanica, etc.
Economicul este foarte bun pentru administrarea afacerii, dar trebuie sa ai și niște cunoști te din domeniul în care vrei sa activezi. Succes!

| Daniel323 a răspuns:

Am un vecin care a terminat cu greu 10 clase. Acum are 70 de angajati printre care cativa ingineri pe care ii freaca cum are chef.
Talentul pentru afaceri il ai sau nu din nastere.