| Claudes a întrebat:

Buna seara tuturor! Mi-am dat demisia de la firma acum 2 saptamani, iar acum sunt pe preaviz. In aceasta perioada, am primit salariul si am primit doar 150 lei pe cardul de bonuri (in loc de 330 lei). Cand am intrebat managerul de sucursala de ce mi s-au scazut banii respectivi, a zis ca nu am livrat niste marfa la timp si mi-a scazut 180 de lei din bonusul de performanta. Dar tichetele de masa sunt parte variabila?

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Bonusul nu putea fi scazut din bonurile de masa ci din salariu.
Fa o cerere in scris sa ti se dea toata suma pentru bonuri.
Dar o sa-ti opreasca din salariu. Dar daca nu faci cerere la timp si ei, dupa terminarea preavizului, iti opresc si din salariu, ramai cu doua retineri.

| Claudes explică (pentru CodrutElian1990):

Ar trebui sa merg la departamentul ''resurse umane'' ca sa clarific aceasta ''greseala'', nu? Cu managerul de sucursala vad ca vorbesc cam degeaba...

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Claudes):

Da. Apoi faci scris daca nu se rezolva. Daca nici sub aceasta forma nu se rezolva, actiune in instanta. Dar in instanta nu primeste actiunea daca nu ai facut plangere prealabila la firma.
O sesizare sau plangere scrisa te ajuta in cazul in care iti opreste si din salariu. Partea proasta este ca daca nu o faci in termen de 30 de zile de la data cand ai luat cunostinta ca ti-a diminuat suma, oprirea din salariu va fi legala, iar impotriva celei de la suma de bonuri nu o mai poti contesta.
Dar nu trebuia sa te notifice pentu faptul ca ti se va diminua bonusul de performanta pentru nelivrarea marfii la timp?
Mai poate fi un fapt: bonurile sa reprezinte bonusul de performanta?

| Claudes explică (pentru CodrutElian1990):

Faza nasoala este ca la managerul de sucursala (seful direct) ii este foarte ciuda ca plec de la firma (eu fiind nemultumit de salar si program). Iar acum vad ca mereu imi cauta nod in papura. Dar nu inteleg ce treaba are salariul de pe luna august, cand nu au fost deloc probleme, cu problemele de acum din luna septembrie de cand mi-am depus cererea de demisie.

| Claudes explică (pentru CodrutElian1990):

Cam asa arata fluturasul de salariu, sa-mi explici te rog ce este deducerea de baza si de ce se trage CASS de 2 ori: SALARIU 2, 244
Ore regie 176 / 2, 244
Parte variabila 398
Comp imp tichete 26
Spor weekend 2% 45
Venit brut 2, 713
Tichete masa (+) 150
CASS 10% 10% 271
CAS 25% 25% 678
Deducere CASS 0
CAS CM 0
Venit net 1, 914
Deducere de baza 270
Ded. supl. 0
Venit impozabil 1, 644
Impozit 164
Tichete masa (-) 150
Salariu net 1, 600
Garantii 160
REST PLATA 1, 440

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Claudes):

Nu platesti de 2 ori CASS.
CAS=contributii asigurari sociale (pensie)
CASS=contributii asigurari sociale de sanatate
Consider ca bonusul de performanta nerealizat trebuia dedus din partea variabila.
Doar cineva care stie cum merg treburile la voi poate sa-ti descifreze enigma.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Claudes):

Fa cerere scrisa si inregistraz-o la secretariat. Dac nu vrea sa ti-o inregistreze, trmite-o prin posta cu confirmare de primire. Trebuie sa-ti dea raspuns.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Claudes):

Cere s-ti explice de ce s-a diminuat valoarea bonurilor, ca ele nu reprezinta bonificatie de performanta.
Dar intai sa ti se explice de la personal.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai nasol fel de angajatori...