| RobertG101 a întrebat:

Urmez cursurile la Scoala Postliceala FEG Iasi la disciplina Asistent Medical BalneoFizioKinetoterapie si vreau sa intreb cam cat salariu se primeste in Romania la acest domeniu? Intreb deoarece am si posibilitatea sa merg in Germania, dar daca o sa- mi mearga rau acolo ma gandesc sa ma intorc in tara.

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Poate afli pe aici. Dar eu stiu niste " fete " care au plecat de acolo in Italia, Germania de multi ani. Si aveau vechime. Asa ca...+ ca e greu de obtinut post.
https://www.facebook.com/......1439178266

| OhGodWhy a răspuns:

Asta este o specializare cu care ai o viata mai buna in strainatate, in tarile dezvoltate, unde lumea are bani si timp si stare de cheltuit la saloane de masaj, proceduri fizio, prin statiuni fandosite sau pe la camine de batrani. ca orice calificare serioasa, in strainatate e mai apreciata pe de o parte pentru ca pe acolo calificarile costa enorm, deci nu multa lume se incumeta sa faca prea multa scoala, pe de alta parte si studiile sunt foarte grele si iar se incumeta putini sa invete asa de mult si de mult timp. avand in vedere tara in care ne aflam, dar mai ales la momentul asta, doar sa ai niste relatii super tari sau un super-noroc sa iti gasesti vreun post pe la vreo clinica privata sau hoteluri de lux care ofera si servicii de masaj si fizio-kineto, ca altfel nu e prea banoasa.

| Bujor_Cerasela_1994 a răspuns:

Buna Robert. Din păcate, in România salariile sunt foarte mici in domeniul acesta. Se pornește de pe la 1200-1700 (in funcție de clinica privată unde iti gasesti de lucru). Dupa câțiva ani de experiența, poti ajunge la 2000-2500 lei. Bineînțeles, daca faci vizite la domiciliul clientului, suma poate creste considerabil, dar asta depinde si de disponibilitatea ta.