| RobertG101 a întrebat:

Invat la Scoala Postliceala FEG Iasi la profilul sanitar asistent medical balneofiziokinetoterapie si recuperare, la primul an de studiu si vreau sa spun ca eu invat cel mai bine facand practica decat sa stiu toata teoria. Ma gandeam ca verile acestea sa fac voluntariat ca sa invat cel mai bine deoarece scoala aceasta, ca oricare alta unitate de invatamant, nu prea te ajuta sa inveti. Credeti ca e mai important sa stiu practic decat sa invat toata teoria cap-coada?
PS: primul an fac medicina generala si nu prea sunt multumit cu cata practica fac deocamdata.

1 răspuns:
| Ramina a răspuns:

Si eu sunt la o postliceala specializarea Asistent Medical Generalist si primul semestru in anul 1 am facut doar teorie, foaarte multa si ce-i drept nu mi-a ramas tot in cap dar ai nevoie si de niste baze inainte sa practici ceva chiar daca practicand inveti mult mai usor, cea mai importanta la care mi se pare ca trebuie sa stii bine teoria este anatomia pentru ca doar asa poti invata din ce este format corpul uman si cum functioneaza, iti pune bazele pentru tot ce trebuie sa stii si sa practici.La restul materiilor nu merita sa dai mare importanta teoriei, doar citeste cat sa prinzi cate ceva si in rest te va ajuta practica.