| Ema234 a întrebat:

Buna, stie cineva daca Dispensing Assistant NVQ2 in Anglia se echivaleaza in Romania cu Asistent de farmacie? Si cu aceasta diploma poti sa profesezi in RO ca si asistent de farmacie?
Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu stiu, mai. In principiu este recunoscut daca este corect (legal) acreditat in Marea Britanie si exista invatamant similar in Romania. Ambele conditii trebuie sa fie adevarate.

| Ema234 explică (pentru doctorandus):

In Anglia sunt cursuri acreditate de GPhC, care se numesc NPA si Buttercups.
Cursurile sunt pe mai multe levaluri.
1.Counter assistant (12 luni)
2. Dispensing assistant (12 luni)
3. Technician (2 ani)
4.ACT (1 an)
5. Pharmacist.
Si sunt un pic confuza ca nu stiu care dintre acestea s ar califica ca si assistent de farmacie.

| doctorandus a răspuns (pentru Ema234):

Nu ma pricep la invatamantul britanic. Am enuntat niste principii generale de recunoasterea diplomei.