| Ionutszu a întrebat:

Sunt absolventul unui liceu bun, am fost la profilul mate-info, am terminat clasa a 12-a cu o medie de 8 fix si examenul de bacalaureat variaza ca media celor 3 in jurul aceleiasi note, 8. As vrea sa urmez o facultate buna, chiar am nevoie, ce imi recomandati, nu neaparat sa tina de profil pe care l-am avut.
Nici politehnica sau ceva legat de informatica nu vreau sa fac.
Nu am deranjeaza daca faceti referice la ceva legat de politie sau marina, etc. va rog ajutati-ma! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Dacă vrei să dai la poliție sau marină anul acesta nu prea mai ai șanse fiindcă din câte știu, testările psihologice au fost prin iunie.
Deci ar trebui să te gândești la alte variante, dar trebuie să fie ceva de care să te simți atras.
Dacă zici că ai terminat mate-info ai putea încerca la o facultate din cadrul Universității de Medicină și Farmacie (Medicină/Medicină Dentară/Farmacie/Moașe și Asistentă medicală), dar numai dacă NU ai frică de ace, spital etc. Trebuie să fii o persoană activă, puternică din punct de vedere psihic căreia să-i placă oamenii și așa mai departe.
O altă variantă, deși nu știu cât ți-ar plăcea având în vedere că ai terminat mate-info, ar fi să dai la o secție din cadrul Facultății de Litere.
Dacă zici că ești cumva atras de poliție/marină, ai putea chiar să încerci la Facultatea de Drept. Nu știu dacă sunt șanse să ieși polițist DAR poți avea multe alte variante: magistrat, avocat, consilier juridic, notar, grefier etc.
Gândește-te bine ce ți-ai dori să faci în viitor, în ce loc te vezi muncind, decizia e numai a ta. Eu am încercat doar să îți dau câteva idei, în mare.

Mult succes pe mai departe!