| elenalalabianca a întrebat:

sunt clasa 8a si dupa cum stiti trebuie sa aleg profilul la care vreau sa merg.Mi-ar placea foarte mult la pedagogic, dar nu stiu prea multe despre acest profil si am trei intrebari: Se dau teste pentru intrare( canto sau ceva de genu)? La ce se da bacalaureatul? Cate ore am pe saptamana(din fiecare materie)?

Răspuns Câştigător
| Deeiutss a răspuns:

Specializarea învăţători-educatoare

Proba de aptitudini muzicale

Va consta în verificarea aptitudinilor interpretative şi a auzului muzical prin:

a) intonarea unui cântec dintr-un repertoriu de cinci cântece învăţate în clasele I- VIII;
b) reproducerea unor scurte motive ritmico-melodice (2-4 măsuri), desprinse din cântece pentru copii.

Proba de aptitudini fizice

Va consta în verificarea aptitudinilor fizice prin:

a) reproducerea după model a 2-3 exerciţii de influenţare selectivă a aparatului locomotor;
b) 3-4 elemente de gimnastică acrobatică din programul claselor a V-a - a Vl-a, executate izolat;
c) alergare 600 m - fară cerinţă de timp (implică un efort moderat). Aptitudinile investigate sunt:
> memorie motrică şi coordonare;
> starea funcţională a coloanei vertebrale;
> funcţie normală a sistemului cardio-respirator;

Proba de aptitudini artistice

Va consta în realizarea unei naturi statice cu două sau trei obiecte cu o temă plastică propusă de comisie.

Aptitudinile investigate sunt:

> receptarea culorilor, a proporţiilor dintre obiecte;
> încadrarea echilibrată a formelor plastice într-un spaţiu.

Interviu

Va consta în:
a) recitarea a 2-3 strofe dintr-o poezie (la alegere);
b) lectură la prima vedere;
c) participare la o conversaţie cu comisia pe o temă dată de aceasta (se verifică, prin dialog, capacitatea de a aduce argumente, de a fi persuasiv şi receptiv în relaţia cu partenerul de discuţie).

Aptitudini investigate:
> capacitatea de a comunica;
> dicţia.
Materiile sunt cele obisnuite. dar ai mate de 2ori pe saptamana si dai teza(apoi e teza la limba romana, limba straina si la pedagogie); chimie si fizica pana intr'a 12a;
incepand cu cls a10a faci practica pedagogica (predai elevilor prescolari si scolari mici -gradinita si clasele 1-4 -vei fii asistata la ora de catre profesoara ta de pedagogie, de invatatoare /educatoare si ocazional de un profesor a carui materie predai in ora respectiva)
la desen ti se va preda teorie, dar veti face si lucrari practice (icoane pe lemn, picturi pe sticla, desen pe duplex -un carton cam cat 10 pagini A4-, vei reproduce, in miniatura, tot felul de obiecte si animale). Nu te speria, nu este greu daca muncesti!
despre bac.nimic special.ai de ales intre psihologie si pedagogie.
inainte de bacalaureat, ai atestatul care consta in depasirea a 3 probehappy
2 practice(predare la gradinita si scoala) si una teoretica(ti se da o tema, o abordezi, o prezinti in fata comisiei)
ca sa poti profesa in invatamant, trebuie sa obtii la bacalaureat media finala peste 7.

1 răspuns:
| Doηηa a răspuns:

Există acest profil?