| anonimaalee29 a întrebat:

Sunt clasa a 10-a si ma gandeam sa plec in strainatate dupa ce termin liceul si dau bacul, ca sa merg la o facultate sau universitate. Insa nu stiu in ce tara se dau salarii bune. Sau in ce tari este cald. Fiindca eu nu suport frigul deloc. Si asta este foarte important.
Sii ar mai fi o chestie, in acea tara limba sa nu aiba influente germane fiindca fac germana la scoala si nu imi place deloc.
Va rog fara mistouri.

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Nu vei gasi universitati in Europa care sa corespunda, in totalitate, criteriilor expuse in postarea ta!
Daca iti doresti cu adevarat sa studiezi in strainatate, nu este tarziu pentru tine sa incepi documentarea! Ti-as sugera, pentru inceput:
* sa mergi la targurile RIUF--- "unde si cand "gasesti in pagina din link-ul :https://www.riuf.ro/
*Liga studentilor romani din strainatate au o pagina wiki GENIALA unde vei gasi informatii despre studii in 26 de tari : https://wiki.lsrs.ro/index.php/Pagina_principal%c4%83

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Spania, Portugalia, Italia

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Cu engleza cum stai?

| anonimaalee29 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Stau binisor, daca imi pun ambitia o pot invata in 2 ani la perfectie.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonimaalee29):

Universitatile din strainatate cer IELTS/Cambridge. Deci ar fi bine sa sa inveti engleza si sa promovezi unul din aceste examene.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai bani să faci o facultate în străinătate?

| anonimaalee29 explică (pentru anonim_4396):

Poate prind o bursa, sunt sanse mari. Sau in unele tari este gratuit.

| Petrovic a răspuns:

Și în România există salarii mari: în aviație, de exemplu.