| rebelayoss a întrebat:

Sunt clasa a 9-a si sunt la folo intensiv engleza.As vrea sa ma transfer la mate info intensiv engleza.Nu prea stiu ce sa fac...nu sunt cea mai buna la mate dar nici ultima...la examen am luat 8.80.Problema e la bac.E chiar asa de greu? Acum cand ma uit pe subiecte nu inteleg nimiclaughing)Vreau asta dun cauza colectivului, care nu e prea bun si a profesorilor.Merita sa ma transfer avand in vedere problema cu bacul?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Tu esti cea mai in masura sa iei o decizie pentru ca :
- numai tu stii cat de greu sau cat de usor "se lipeste " matematica de neuronii tai
- numai tu stii daca acel 8, 80 de la evaluarea de la matematica este obtinut prin efort propriu sau cu ajutorul meditatiilor
-numai tu stii, daca esti pusa in situatia de a alege, ce anume ai face cu placere :sa citesti zeci de carti din literatura universala sau sa rezolvi zeci de exercitii la matematica.
- numai tu stii daca ai sau nu o fire ambitioasa, daca esti rezistenta la efort intelectual

Dupa ce iti vei face o auto-analiza vis a vis de punctele de mai sus, decide intre a ramane sau a-ti face transferul.
Nu te ingrijora de bac!--- este perceput ca fiind greu numai de cei care trec prin liceu precum gasca prin apa. Apoi, ia in calcul si faptul ca, la examenul de bacalaureat, subiectele pentru absolventii specializarii filologie si pedagogie(filiera vocationala) au un grad ridicat de dificultate comparativ cu cele pentru absolventii specializarii matematica/informatica si tehnice (din filiera tehnologica).Tot asa, subiectele la matematica pentru absolventii profilului real au un grad de dificultate mai ridicat decat subiectele pentru absolventii profilului tehnic ( filiera tehnologica).

| OoBunnyoO a răspuns:

Este normal sa nu intelegi nimic. Esti in clasa a 9-a. Lucrurile alea, care se dau la bac le vei invata pe parcursul celor patru ani de liceu. Daca lumea s-ar fi asteptat sa le stii deja, atunci ai da Bacul in a 9-a si nu in a 12-a.
Daca nu iti place colectivul si nici profesorii si daca nu iti place matematica, da, atunci merita sa te transferi.
Sfatul meu ar fi sa mai astepti un an, macar si sa vezi cum este.
La filologie poti recupera destul de usor un an pierdut si oricum, nu este ca si cum la mate-info nu faceti deloc romana.