| Gabriela949 a întrebat:

Bună! Sunt clasa a XII-a, in curând vine bacul și sunt cam indecisa in privința facultatii la care să dau. M-am gândit inițial la asistenta medicala, mi s-a părut o meserie frumoasa, am asistenți in familie așa ca m-a atras cumva. Apoi m-am gândit la tehnică dentară, din simplul motiv că sunt foarte, dar foarte creativă și meseria de tehnician dentar cam in asta constă. Îmi place tot ce înseamnă artă, desenul, dansul, muzica, lucrurile ce țin de migală, de detalii. Dar repet, mi-ar plăcea la fel de mult să devin și asistenta și sa ii ajut pe ceilalți. Aștept sfaturi de la voi, mulțumesc și sărbători fericite!

4 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Salut! Nu știu cât conteaza părerea mea având in vedere ca sunt la medicina, dar am văzut ca la noi la Universitate a fost cerere la AMG. Admiterea e ok și meseria in sine e frumoasa. Fiind asistent medical generalist ai un domeniu destul de vast de studiu, practic vei invata toată viața ceea ce e bine, te tine in priza. Dacă vrei sa ajuti oamenii, e bine sa relaționezi mai mult cu ei deci AMG e mai potrivit. Poți eventual sa te duci pe secție de Pediatrie, sigur acolo creativitatea ta e apreciata. Copiii sunt sensibili la "manoperele" medicale și ii mai ajuta o poveste sau un cântecel happy. Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| Eireann a răspuns:

Ca medic sa stii ca o asistenta medicala priceputa poate sa faca minuni.

| User5666666666687 a răspuns:

Eu sunt studenta la o postliceala la Amg. Sunt deja in anul 2 si iti pot recomanda sa dai la stat. Daca dai la privat iti mananca o gramada de bani si nici de invatat nu inveti mare chestie. Ca asistenta la stomatologie e ok. Nu e multa munca dar nu iei nici bani. Parerea mea, e sa dai la o facultate de stat. (daca esti dispusa sa dai 2000 de euro sa te faci asistenta medicala la privat nu i o problema).