| AndF a întrebat:

Sunt în clasa a 12-a și pentru aproximativ 1 an m-am pregătit pe pentru medicina(Cluj), intr-un final am hotărât ca este prea greu și din cauza asta nici nu îmi mai doresc atâta de mult sa merg la medicina. Însă, m-am gândit la tehnica dentară( tot în Cluj) și as vrea sa aflu mai multe detalii legate de admitere sau ce presupune meseria în sine, venitul pe care îl ai ca tehnician dentar, este o meserie frumoasa sau nu... happy Dacă m-ați putea ajuta, as aprecia enorm!

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu e o meserie frumoasa, trebuie sa ai multa indemanare, e foarte migaloasa. Vei manca fizica si mate pe paine pentru ca ai nevoie sa inveti acele tehnici destul de grele. Avantajul ar fi ca e o meserie banoasa, mai ales in vremurile astea unde se cheltuie foarte multi bani pe fatete si alte chestii care infrumuseteaza dantura.
Daca te pricepi si iti dai interesul, s-ar putea sa faci asta cu usurinta. Practic meseria ta va fi sa faci dinti si alte chestii pentru dinti.
Informatii despre admitere gasesti foarte repede pe site-ul universitatii, trebuie doar sa cauti. Admiterea difera, de ex la Bucuresti e altfel decat la Cluj.

https://www.youtube.com/watch?v=Kzth--l72VM

| AndreiWeisz a răspuns:

De ce nu incerci medicina in alt oras? Daca te-ai pregatit pentru Cluj, inseamna ca ai sanse destul de mari sa poti sa faci fata la Iasi sau Timisoara de exemplu

| AndreiMarin499 a răspuns:

Este o meserie destul de grea.