| Elena_Maria_1993 a întrebat:

Sunt foarte interesata de facultăți în aceasta perioada, asa ca am o intrebare: dacă doresc sa ajung judecător, pot sa profesez după facultate, în timp ce sunt la Master? Dacă nu, între timp, pot lucra ca avocat? Mulțumesc anticipat.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a ajunge judecator este necesara facultatea de drept, cu diploma de licenta, apoi 2 ani la Institutul National al Magistraturii, apoi 2 ani ca judecator stagiar si abia apoi devii judecator definitiv, prin numirea de catre Presedintele Romaniei.
Un master poti urma doar incepand cu data cand esti judecator stagiar, desi este destul de greu, avand in vedere ca trebuie sa profesezi si sa te pregatesti de examenul de definitivat.
Sigur ca poti face si un master dupa terminarea facultatii si abia apoi sa candidezi la INM.

| Elena_Maria_1993 explică (pentru Ioandelasal):

M am pronunțat greșit...acei 2 ani de master erau în mintea mea INM ul? Oricum, am înțeles ca pot deveni avocat în timp ce invat pentru INM?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Elena_Maria_1993):

Nu poti, INM este cu frecventa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Între timp nu. Profesiile jurdice sunt cu statut profesional care trebuie respectat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Cine te opreste sa inveti?
cine te opreste sa urmezi un master?
cine te opreste sa iesi din avocatura si sa intri in magistratura?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da la ambele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masterul de la Drept nu te face judecator, trebuie sa faci 2 ani la INM.

| Elena_Maria_1993 explică:

Credeți ca poți lucra drept avocat, în timp ce înveți pentru a deveni procuror/ judecător?

| Elena_Maria_1993 explică:

Mulțumesc tuturor!?

| VasileNicuhamal a răspuns:

Master+2 ani. 6 ani și apoi poți. Pana atunci vezi ca angajează la Mac.