| Ade25 a întrebat:

Buna, sunt în clasa a 12 a la profilul Filologie. As vrea să dau la o facultate in Suceava. Dar nu știu la care. Sunt o fire energică și comunicativa, îmi plac oameni, și îmi place să comunic cu cei din jur. Nu mi-aș dori sa devin totuși profesor dar as opta pentru altceva. Vreau idei / sfaturi unde aș putea opta.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu tot la filologie sunt, tot in a 12-a si eu as vrea la o facultate, dar sa stii ca daca esti la filologie nu trebuie sa mergi neaparat pe acest domeniul, poti sa te duci si la medicina, atata timp cat ai note bune si iei examenele nu il intereseaza pe nimeni de unde vii si unde pleci. Da, sunt cateva facultati care cer un anumit liceu dar sunt putine. Daca vrei sa mergi tot pe acest domeniu, iti recomand sa te orientezi spre obiectul tau preferat din liceu(al meu este engleza si ma pot face profesor de engleza sau traducator) si de acolo vezi tu. Ceea mai buna si ceea mai mare facultate din Suceava este Stefan Cel Mare unde ai destule variante care sunt compatibile cu acest domeniu. Succes!

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Adică tu fiind intr-a 12 a nu stii ce vrei? nu știi ce-ți place și ce poți? Hmmmm

| gothicbat a răspuns:

La o facultate de litere.