| teodora_2333 a întrebat:

Sunt in clasa a8-a si as dori la liceu sa dau la stiintele naturii(ca apoi sa urmez medicina)insa nu imi place foarte mult chimia(imi plac romana, limbile straine, biologia, istoria). Ce sfaturi puteti sa imi dati? Argumentati!

Răspuns Câştigător
| Foxilikkkă a răspuns:

Buna
Exact problema asta o am si eu! Nu-mi place deloc chimia, fizica, matematica si tot ce tine de cifre si stiinte exacte.Imi place romana istorie biologia lb straine etc.Insa voi da la medicina, asta imi doresc, dar nu ma bazez numai pe ea.
Acum sunt la liceu cu profil filologie, si ca sa stii, nu trebuie neaparat sa faci un profil real ca sa dai la medicina, uite de exemplu` du-te la filologie si din clasa a11a poti face pregatire la bio si chimie.Si sa dai admiterea la medicina pentru ca se da teorie si ai sanse sa intri! Ca doar doctoru` nu face exercitii de chimie cu pacientu` tongue. E necesar sa inveti teoria sa te pregatesti bine si sa fii indrazneata pentru ca norocul ii ajuta pe cei indraznetiwinking. Decat sa te duci la profil real unde stii ca nu`ti place si sa te chinui 4 ani mai bine du`te unde iti place! Exact asta am facut si eu.Si asta te sfatuiesc sa faci.Si repet, nu conteaza profilul pe care il faci in liceu cu facultatea pe care vrei s`o urmezi! Nu te mai chida dupa chestia asta pentru ca mai rau te incurci.
Eu iti doresc mult succes si sa-ti implinesti visul doamna doctor smug!:*:*

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Apuca-te serios de chimie.Este chiar frumoasa.Incearca sa refaci din urma ce n-ai inteles.

| BaronVonBavaria a răspuns:

Multe fete vor sa urmeze medicina fac facultatea incep sa lucreze in domeniu si peste 2-3 ani se trezesc zicand ''Eu ce caut aici?'' eu zic sa te gandesti bine ce liceu vrei sa urmezi si ce meserie fa cea ce iti place chiar daca o sa ai un salariu mic dar faci cea ce iti place.

| schlau a răspuns:

Tu stii in ce consta examenul de admitere la medicin? 100 de intrebari( 60 biologie, 40 chimie/fizica). Daca chiar vrei sa dai la medicina, si sa intri la sigur, aici trebuie sa te duci.Si apropo la stiinte se lasa mai moale cu matematica.

| MariusUnk a răspuns:

Pai...ca sa dai la medicina inveti chimia si biologia pe paine.
Daca iti place romana, lb straine, istoria te sfatuiesc sa dai la filologie.(astea sunt materiile de baza aici)

| Buttercup30 a răspuns:

Si eu am exact aceeasi problema. dar cred ca nu iti place chimia din cauza proesorului.
incearca sa inveti la chimie, si sa o intelegi.si atunci n-o sa ai nici o problema.
si eu dau la stiintele naturii big grin