| shesnoangel13 a întrebat:

Sunt in clasa aX-a si m-am gandit destul de mult in ultima vreme la cariera mea pe viitor, la ce-mi doresc sa fac. Acum cateva zile eram inca in febra medicinii, convinsa fiind ca meseria de doctor este chemarea mea si imi va aduce satisfactii in viata. Insa am tot intors-o pe toate partile, si intr-un final am ajuns la concluzia ca medicina presupune o gramada de responsabilitati si obligatii la care eu nu as fi complet dispusa. Vreau o cariera care sa-mi aduca satisfactii dar care sa nu ma consume.
Imi placea de mica sa scriu. Tot felul de chestii. Imi placea de asemenea sa citesc, in special beletristica. Mereu aveam inclinatii artistice, spre literatura, dar le-am ignorat mereu limitandu-le la un simplu hobby. Iar acum, cand medicina nu mai e printre optiuni, nu stiu ce sa fac. As da la Litere, dar am auzit ca nu e o facultate care sa iti asigure un trai cat de cat decent, cu meserii limitate. Acum cateva zile mi s-a nazarit ca vreau sa fiu redactor, sa scriu articole la diferite rubrici din ziare sau reviste, sau editor de carti, avand in vedere ca am talente scriitoricesti si imi place sa citesc, dar nici facultatea de jurnalism nu prea ma incanta.
Voi ce parere aveti? Am un viitor la Litere? Ar trebui sa caut altceva sau sa ma axez pe medicina?
Va multumesc.

5 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Tu stii cu adevarat raspunsul. Nimeni nu te cunoaste mai bine decat tine, ai stat toata viata cu tine, tu stii ce vrei.
Nu alege ce iti aduce bani sau faima, pana termini tu facultatea se vor schimba multe si poti sa iti iei plasa. Am o prietena care a dat la chimie pentru ca pe vremea aia se castiga bine si se gasea de munca, pana a terminat ea s-au schimbat lucrurile si acum nu mai are ce face, ramane cu regretul ca nu a dat la actorie, pentru ca asta ii placea cu adevarat. Eu zic sa nu te stresezi si sa iti faci griji de pe acum, ai tot timpul sa te gandesti. Si eu ma gandeam de mult si m-am schimbat in ultima saptamana, asa ca faptul ca tu te stresezi si te gandesti de pe acum iti aduce un stres ih plus, axeaza-te pe scoala, pe distractie putin, relaxare, sa iei bacul si vezi tu ce faci atunci. Pana atunci te ingrijorezi degeaba.

| neutrino a răspuns:

Mergi la "Litere".

| shesnoangel13 explică (pentru neutrino):

Scurt si la obiect. laughing

| neutrino a răspuns (pentru shesnoangel13):

"Vorba multa, saracia omului!"

| xRockForLifex a răspuns:

Bună! Să fii medic înseamnă responsabilitate, cum ai spus şi tu, şi te sacrifici mult. Dacă tu nu eşti sigură că poţi face asta, atunci clar nu eşti făcută pentru medicină.

Un profesor adevărat ne-a spus odată la clasă să avem două planuri: să-ţi alegi o profesie la care eşti foaarte priceput, dar nu neapărat să fie ceea ce îţi place cel mai mult şi cel mai mult să faci, dar să fie bănoasă, o profesie din care să poti trăi.

Iar în al doilea rând, să faci în paralel ceea ce îţi place cel mai mult, chiar dacă nu câştigi mult din acel „ceva". Astfel vei avea şi bani, vei fi şi satisfăcut că-ţi urmezi pasiunea.

Încă ai timp să te gândeşti la alegerile pe care urmează să le faci! Îţi urez numai bine!