| RloveR a întrebat:

Sunt raraita si vreau sa scap de asta! Ma deranjeaza mai mult din cauza ca sunt intr-o trupa de muzica si r`ul meu se aude foarte nasol atunci cand cant.sad. Ceva sfaturi? big grin va rooog!

Răspuns Câştigător
| Floreenofficial a răspuns:

Si eu sunt umpicutz rrrit si sa stii ca acest defect adica nu e un defect, aceasta chestie nu prea se poate corecta. Fa zilnic exercitii de pronuntie si pronunta cuvinte cu r si canta cuvinte cu r!

17 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Consulta un logoped (sunt cabinete scolare cu profesor logoped) si el este in masura sa te ajute in mod sigur!

| Petronela a răspuns:

Cauta sa faci cursuri de dictie cu cineva. fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti spun din proprie experienta ca daca e accentuat, nu va reusi niciun logoped. Cu mine n-a reusit. Si nici singura nu poti domoli rrrr-ul asta, eu una nu ma "aud", ca sa pot sa-l controlez!

| DiannaDia a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu la fel.Ma aud ca spun bine R-ul in cuvinte, propozitii dar ceilalti sunt de alta parere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nici macar nu pot sa-mi zic numele straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu cant hip`hop is rarait si unele cuvinte nu le poti da cu flow cand esti rarait ai o tendita sa le zici nasol sau sa nu le zici pana la capat happy oricum un sfat : canta zi de zi fara negativ ca sa te auzi tu cum canti si texte din cele mai grele si foarte rapid happy eu asa fac si incet incet capat si dictie si scap si de r`u ala big grin

| shtephie a răspuns:

Si eu sunt raraita si imi place f mult :X Nu poti scapa de rarait, am fost cand aveam 6 ani la logoped si nimic laughing.
Consider ca cei raraiti sunt mai speciali :X
Pt unii suntem amuzantii laughing
In final iti zic sa nu mai ai complexul asta happy Pe langa engleza pe care banuiesc ca o stii, indreapta-te si spre franceza mai ales ca esti raraitawinking

| sinblade27 a răspuns:

Incearca niste cursuri de dictie

| EuSiDoarAtat123 a răspuns:

Metoda clasica dar eficienta:ia un creion in gura, in dinti, si pronunta cuvinte cu R

| aLaLa a răspuns:

Du-te la un cabinet unde se iau lectii de dictie. Sigur o sa iti treaca.

| Georgiiiii a răspuns:

Nu vei putea scapa de asta
dar ce e? mie mi se pare chiar cool sa fi rarait~!winking
oricum mai bine ai canta in francezaa
se poarta!:-)

| Monna a răspuns:

Dupa parerea mea. oamenii raraiti sunt chiar simpatici. intr. o nuantza comica. cred ca ar trebui sa. l iei ca pe un avantaj nicidecum sa fii complexata de asta. :*

| Chihaialexs a răspuns (pentru Monna):

N-ai vrea e oribil.Toti isi bat joc de tine si iti repeta frazele cum le zici tu sau te pun sa zici anumite chestii.

| ☁miss εïзutterfly☂ a răspuns:

Nu stiu cum sa-ti schimbi r-ul, dar am o idee mai buna: canta in engleza ca oricum se poarta

| bombonik44 a răspuns:

Cunosc un rarait care zice in loc de romania rhomania, daca te duci la un cabinet special sigur te va ajuta, si u cand eram mica eram raraita si mi-a trecut pntru ca am facut exercitii

| Vampire14 a răspuns:

Si eu sunt raraita de cand ma stiu si chiar imi place...insa uneori trebuie sa spun de vreo 3-4 ori cuv cu r ca sa-l inteleaga si ceilalti... ultima mea isprava a fost vara la mare. eram la o terasa si am cerut un FRESH de portocale. kelneru m'a intrebat de 4 ori ce vreau am tot repetat da' tot n-a inteles si a kemat un al kelner ca sa ia comanda.in cele din urma a inteles. pentru unii suntem amuzanti da' pentru altii suntem niste ciudati te sfatuiesc sa vb cu un logoped sunt sigura ca el va putea sa-ti rezolve "problema"

| DyamondDya a răspuns:

Si eu sunt rr-ita si e nasol cate o data. Nici numele de familie nici prenumele nu le pot zice corect. Da na...se invata lumea!