| anonim_4396 a întrebat:

TPU ajutati-ma. Poate o sa sune.amuzant dar, nu stiu ce sa ma fac, ce meserie sa aleg. Daca e vorba de ce imi place, imi plac toate materiile. Asa, putin mai mult imi plac desenul, romana, matematica, limbile straine si biologia. Poate si geografia, dar cum am spus, si celelalte imi plac Ce meserii sunt cat de cat proftabile si sa nu am nevoie de pile si relatii? Asta e singurul lucru care ma pune in dilema. 1.sa castig cat de cat bine si 2. sa nu am nevoie de pile si relatii. Va multumesc si cui ma ajuta funda love struck

6 răspunsuri:
| D3X73R a răspuns:

Pai desenul=Arhitect (undeva unde probabil trebuie sa faci desene)
Biologia=Medicina
Limbile straine=Traducatori (Dar limbile straine o s ate ajute foarte mult in viata! Iti trebuie aproape peste totbig grin in special Engleza)
Matematica=In informaticathinking(in armata am inteles ca ai avea nevoie de Matematicabig grin)
Din cate spui tu ar trebui sa ai o gama larga de a alege o meserie!
SUCCES!

| NuDauFunda a răspuns:

Pai la varsta ta... Ai destul timp sa-ti gasesti preferinte. Faptul ca-ti plac atatea materii din atatea domenii e destul de util in sensul asta big grin Ai de unde alege. Iti place desenul, daca ti-ar placea si fizica atunci arhitectura ar fi numai buna. Romana si matematica sunt prea 'vagi' ca sa ma duca cu gandul la ceva anume. Daca-ti plac limbile straine poti fi traducator particular, cred ca se fac ceva bani. Biologie + chimie inseamna medicina, dar la cati ani de studiu necesita si ca salarii de rahat sunt la noi nu ti-as recomanda. Plus ca sunt atatea care n-au mare legatura cu materiile facute la generala si liceu, cum ar fi dreptul. Geografia nu stiu la ce te-ar putea ajuta.
Eu unul abia intr-a 12a am simtit o inclinatie anume pentru o meserie anume si-acu', doi ani mai tarziu, sunt multumit de alegerea facuta.

| Bogatasul a răspuns:

Vzvbx

| Bogatasul a răspuns:

Vzvbxs

| StancuDaniel a răspuns:

Contabil la banca se castiga bine...

| Mikaela20 a răspuns:

Sti cum e proverbul ala... Alege ce iubesti si iubeste ce alegi ti-as recomanda sa te faci translator daca iti plac limbile straine dar si un ghid ar fi o idee buna geografia cu limba straina si istorie si din ghid castigi ceva banuti funda big grin?