| Mada4ghn a întrebat:

Am 13 ani si de curand am fost intrebata la modul cel mai serios ce vreau eu sa fac in viata, nu o intrebare stupida cum ar fi: "Ce vrei sa te faci cand vei fi mare?", iar eu am zis ca vreau sa fac liceul Sf.Sava si sa termin facultatea de aviatie si sa ma stabilesc in America. Dar stiu ca un om isi da seama ce vrea sa faca abia pe la liceu iar eu sunt clasa a 7a. Mult timp am vrut sa fiu medic veterinar, dar acum aviator si mi-e f. frica de ce as putea eu face in America, adica, daca imi voi gasi vreodata o slujba acolo, sau, o sa fiu acceptata daca am facultatea facuta in tara? Cam cat castiga un aviator? Dau funda+ Vot-PLZZZ

Răspuns Câştigător
| Anca a răspuns:

Sa stii ca, visul din copilarie e cel care te va urmari toata viata si pana nu-l indeplinesti, nu o sa fi implinita.
Eu mi-am dorit toata viata sa fiu veterinar, dar cand am intrat la liceu m-am hotarat peste noapte ca eu vreau sa dau la filologie bilingv franceza. Am intrat, am facut 4 ani de literatura si gramatica la nivel intensiv ( mi-a placut intr-adevar ), si atata franceza ca mi-a iesit pe ochi. Drept dovada dupa 4 ani de franceza la intensiv nu mai stiu o boaba atat de tare am urat-o.

Apoi dupa terminarea liceului am "cochetat" cu dreptul.asa ca am dat la stiinte juridice. Am terminat facultatea, m-am stabilit intre timp in alta tara si am inceput sa lucrez ca translator-interpret ( datorita unui curs ). Mi-a placut enorm, mi-ar fi placut sa continui, dar imi lipsea ceva.

Si tot peste noapte m-am hotarat sa ma reintorc in tara si sa dau la medicina veterinara, visul meu dintotdeauna.
Stiam ca o sa-mi fie extrem de greu, avand 3 ani in plus fata de viitorii colegi, dar am decis sa merg pana la capat.

Astfel ca, in 2 luni termin anul 2 si chiar ma simt implinita.

Insa nu sunt multumita de mine. Tot timpul mi-am dorit cea fost mai greu si am incercat sa ajung cat mai sus, astfel ca, ma bate gandul f tare sa fac si Literele in paralel, datorita limbii straine cu care am lucrat translator.

Eu zic asa : Urmeaza-ti visul, pentru ca e f important sa ajungi la un acord cu tine insati.

Dar, nu juca niciodata pe o singura carte.
Unii spun : Mai bine faci un singur lucru, dar bine.

Eu spun altfel : Mai bine faci mai multe lucruri, dar ok.
Din facultate oricum nu o sa iesi savant. Vei studia singur toata viata ca sa avansezi, dar e f important sa ai de unde alege.

Acum sa fiu sincera aviator in America mi se pare un pic irealist. Adica iti trebuie extrem de multe relatii sa ajungi acolo.
Iti trebuie pe langa o diploma internationala de vorbitor de limba engleza si nu numai engleza, convalidarea studiilor. Iar facultatile in Romania din cate stiu eu nu sunt omologate in America.

Gandeste-te f bine ce vrei, dar nu iti impune un vis imposibil si nu te baza pe un singur lucru. Diplomele te ajuta mult, enorm.

Sfaturi in viata dupa mine, ca sa ajungi sa lucrezi in orice domeniu si sa fi apreciat ar fi :

- sa ai diplome pentru examene de limba de genul : cambridge, toefel, dele. Le poti sustine fara a urma o facultate de limbi straine!

- sa ai voluntariat pe parcursul vietii ( strainii tin f mult la asta ).

4 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Si eu am vrut sa fiu aviator cand eram ca tine...acum vreau programator...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fratilor,nu va mai faceti planuri gen:ma casatoresc la 30 de ani, fac 5 copii, numele lor vor fii.". trebuie sa traiesc viata pe moment cu gandul la viitorul apropiatwinkingadica 1-2, pentru ca altfel iti va parea rau ca iti vei rata copilaria

| Maaryyneelaa a răspuns:

Foarte interesanta meseria de aviator, sunt multe avantaje dar si dezavantaje.Castigi foarte bine, dar totusi este o meserie cat de cat riscanta.Trebuie sa ai curaj si sa iti placa cu adevarat. Daca iti doresti cu adevarat aceasta meserie, nici pe parcursul liceului nu iti vei schimba decizia, si vei avea ambitia sa reusesti sa iti indeplinesti acest minunat vis! Mult succes!

| SorynaSweet a răspuns:

Multi bani laughing 30.000 euro big grin