| anonim_4396 a întrebat:

Dacă termin liceul si vreau să imi fac si facultatea dar avand in vedere ca vreau să mă stabilesc in SUA ar fi mai bine să fac facultatea aici?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si cum crezi tu ca te poti stabili in SUA?
Ai parintii acolo, sunt deja cetateni americani?

Ce sanse ai tu sa faci facultatea acolo?
Ai 30-40.000 de dolari pe an sa platesti facultatea si intretinerea ta acolo?

Ori esti olimpic international si te-a invitat vreo univerisitate sa mergi la ei?

| Violleta2022 a răspuns:

Vad ca ai 13 anisori si nu vrei sa faci nici liceul, odata ce spui "daca termin liceul" ...asdar nu ai nici o sansa sa ajungi tu sa studiezi in USA, in acest caz, ca trebuie sa fii premianta la liceu, ca sa ajungi sa studiezi in straintate.
Vad ca esti pastionata de box si alte sporturi, dar nu si de invatat.
Crezi ca ai putea sa schimbi pasiunea asta cu chimia sau fizica, pe care s ale inveti pe rupte sa ajungi la olimpiade nationale si internationale si dupa terminarea liceului cu medie foarte mare, sa pleci in USA, la chemarea lor, fiindca doar asa se poate.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nu am spus că pun întrebarea pentru mine, si nu am 13 anișori.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Noroc cu forumul asta ca tine minte tot ce ai declarat aici, inclusiv ca ai 13 anisori.
Apoi, nu stiu cata gramatica ai invatat tu la scoala, dar tu cu manuta ta ai scris topicul asta, la persoana intai, adica despre tine:
"acum 15 ore | Gabs55gabi a întrebat:
Dacă termin liceul si vreau să imi fac si facultatea..."

Daca ai nevoie de lamuriri contacteaza-ma, ca-ti explic cum este cu emigrarea si studirea copiilor romani, in strainatate.
De altfel, nu terbuei sa-ti fei rusine de visul si dorinta ta de a studia in strainatate, doar ca trebuei sa devii super-buna la scoala, sa ajungi olmpica la un obiect international (mate, fizica, chimie sau IT) si atunci te vor accepta americanii sa studiezi la ei la facultate, asa cum s-a mai intamplat in trecut cu alti romani.

| relian a răspuns:

Daca ai de gind sa te stabilesti in SUA, atunci e mai bun sa faci facultate aici, cu aia din RO nu prea esti bagat in sama.

Cu facultatea din RO nu stiu cxe job ai putea pe aici sa obtii, doara sa fiii cine stie ce mare meserias in acel domeniu, sa fii as si aia sa aiba nevoie.
Dar si asa trebuie sa dai teste, sa mai faci ceva clase etc.
Dar din cate am auzit, sau cam dus echivalarile, sau recunoasterile diplomelor din strainatatea, pentru ca au facut scandal amemricanii si cei care fac facultatea aici, veneau africani si indieni, cu facultati facute pe 100 de dolari la ei in tara si ocupau aici joburi, iar cei care faceau aici facultati, majoritatea cu bani buni, nu prea mai aveau loc laughing
asa ca din ce am auzit, sa cam inchis robinetu la recun oasterea diplomenloir din alte tari.
Bine nu orice tara era recunoscuta, ma refer diploma, erau ceva tari, RO nu era printre, dar India, ceva tari africane, ii favorizau americanii, sincer nici nu stiu de ce, cas parf mai la toate laughing am stat de vorba cu ei, am fost chiar in situatia dea ajunge pe la ei, conta ca omu lua salar laughing sinca unu gras,
F multi veneau si ocupau joburi de astea medicina generala, unde te ingtreba pe tine ce sa-ti faca laughing si farmacie, unde stai si numeri medicamente laughing
Ei gata si aici, sor terminat.Adevarul este ca cei intr-adevar buni sunt cei care fac studii aici in state.

Doctori sau alte joburi la care respectvii is f buni, aia mnu emigreaza in america, stau in tara lor si fac miloane si acolo, deci pe aici veneau numai adunaturi laughing au facut bine astia ca le-au taiat macaroana.
Deci eu asa zic, e mai bun sa vii aici si sa faci o facultate.Dar daca vii aici cu liceul facut, va trebuie sa platesti scoala, plus de asta trebuie sa si fii acceptat, chiar daca se plateste, nu e chiar asa cum am zis oricine intra sau si termina.
Dai test de engleza la care nici unia nascuti aici nu le trec uneori laughing deci va trebuie sa stii engleza, dar bine. apoi ce mai urmeaza.

Sint si facultati moca, colegii, ei asa le numesc, dar nu iesi ca si in RO de la facultati de acolo.

Aicio echivalentul facultatilor din RO is universitatile, alea is de fapt facultati cum le zic romanii.
Colegiile is ceva gen postliceale, genul asta, is de astea si moca, doar mai dai un ban sa cumperi o carte si mai stiu si eu chestii mici de genul asta, dar nu platesti scoala.

La universitate intri cu bani, sau intri moca, dar daca te cauta aia si te vor.
Pe tine nu cred ca te cauta careva laughing in general ala merg pe la licee si acolo intreaba, se intereseaa de studenti f buni la anumite materii si dupa cateva teste, daca aia is ce cred aia car cauta, ii primesc ei moca, ba le mai si platesc una alta, bursa bla bla.

Nu asculta ce spune violeta, ea doara bate din gura, a fost ea la scoala sa stei, unde pui ca ea locuieste tocmai la capatul pamintului in Australia, sta toata ziua calare pe canguri laughing stie ea de america, baba si mitraliera.