| Asaftei_Valiusa_2003 a întrebat:

am 14 ani si la anul termin gimnaziul. Intrebarea pe care mi-o pun este ce fac cu viata mea? Mie imi place mult limba romana, istoria si limba straina, si cred ca o sa merg mai departe la liceul la profil uman. Vreau sa mentionez ca invat bine la scoala la istorie si romana am 9 iar la limba straina 8. Puteti sa ma informati si sa-mi spuneti ce pot deveni in viata daca merg la profil uman? Tin sa mentionez ca imi place mult avocat, dar trebuie sa invat prea multi ani.

7 răspunsuri:
| En3Rgi a răspuns:

Iti recomand sa nu te gandesti de acum la viitorul indepartat pentru ca mai ai mult timp pana acolo, ai abia 14 ani, asteapta pana in a 11-a a 12-a, atunci o sa stii ce vrei sau cel putin o sa stii ce iti place sa faci.Te asigur ca de acum nu are absolut niciun rost sa te gandesti.Si liceul/profilul nu este asa de important.De exemplu poti sa termini un liceu cu profil de informatica si la facultate sa te axezi pe cu totul altceva, sau chiar sa nu faci facultate etc.E mult de gandit lasa pe mai tarziu.

| Asaftei_Valiusa_2003 explică (pentru En3Rgi):

Stiu, dat parintii mi-au zis sa ma gandesc.

| Fancyuiop a răspuns:

Du-te la filologie bilingv sau științe sociale

| RaulAndrei2002 a răspuns:

Is in acceasi situatie cu tine, dar eu sunt in a 7-a si habar n-am pe ce profil sa merg. La romana Ba. pare mai usor si asa, dar mate info sau bilologie chimie...pare mai greut, desi nu imi place asa mult romana...

| danielaabalan a răspuns:

Hai s-o luăm ușor.
1. Vrei română, istorie și limbi străine.
2. Avocat dar parcă e prea mult.
Zic așa, nu contează câți ani faci dacă înveți și o faci bine, dacă pui cap la cap toate și ești sigur că poți să faci asta și că îți place, da pai fă-o
Normal ar fi că dacă îți place aceste materii - isorie, română și limbi străine - să te duci la ștințe sociale. Și eu sunt aici, în clasa a 9-a. Faza e așa, trebuie să știi ce se întâmplă acolo. Adică, nu dai teze la matematică, bacul nu-l dai la mate. Altceva, dai teze la română, istorie și logică și dacă nu mă înșel și la engleză.

| Natty1403 a răspuns:

Nu prea contează profilul pe care mergi.
Și eu sunt la profil uman, filologie și de aici poți ieși avocat, politisit, agent turistic ( parca așa se numea ), translator. Și mai sunt, dar pe astea le stiu eu.