| Alexandra0005 a întrebat:

am si eu o intrebare ce liceu ar trebui sa urmez pentru a fi doctor pediatru? Dupa care stiu ca trebuie sa urmez facultatea de medicina. Este o meserie buna? Dar despre psiholog ce parere aveti?puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| Agenta004 a răspuns:

Da, medicina este o meseria foarte buna si foarte banoasa. In schimb facultatea de medicina dureaza 10 ani. Liceul pe care ar trebui sa il urmezi ar fi unul cu profil de stiinte ale naturii ( in Bucuresti cel mai bun este Victor Babes ). Pshihologia este o ramura a medicinei. Dar este foarte greu sa ajungi acolo. Te pup

| dntGabriel a răspuns (pentru Agenta004):

In primul rand as vrea sa te contrazic la anumite aspecte ale frazei tale
1 La mana MEDICINA nu este o Facultate pentru bani ci Pentru Statut in Societate
2. Daca te gandesti la capitolul Venit nu te astepta sa fie Prea mare decat la o varsta de 45-50 ani
3.Agenta a uitat sa mentioneze ca pe langa faptul ca dupa ce vei termina UMF si vei dori sa faci Rezidentiatul intr-un anumit Domeniu pe langa faptul ca vei fii Platita Cu salar de MIZERIE DOCTORII te vor lua si in deradere ( DUte si cumpara-mi cafea Spala-mi Podeaua prin Camera de Garda si etc.)
4.Nu iti Impartasesc Chestiunile care le-am scris mai sus din propria experienta, doar ca ma invart intr-un cerc de M.Rezidenti si zi de zi asta vad /aud In concluzie Medicina la RESI=Bataie de joc... inca ceva... Vrei sa ai si viata Sociala? nu Veni la UMF TG.Mures

2 răspunsuri:
| dntGabriel a răspuns:

Si in domeniu Pshihologie :
1.Este o Facultate de 3 ani nu de 6 ani
2.Ca sa profesezi in Pshihologie si sa fii cineva trebuie sa ai 3+2 ani master adica sa faci 5 ani
3.Ca sa fii Pshiholog bun si recomandat de doctori Trebuie sa te implici in foarte multe proiecte pe durata studiilor + daca vrei cabinet particular trebuie o suma destul de substantiala + Relatii