| B1nGbAnG2013 a întrebat:

La liceu, la profilul stiinte sociale, care sunt materiile care se invata la acest profil si la ce se da bacu?
Iar dupa liceu ce facultate pot urma si cam ce as putea deveni dupa facultate?

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

La "Ştiinţe Sociale" dai următoarele teze :
"* Teza la Limba si literatura romana
* Teza la Limba moderna 1
* Teza la Istorie/ Geografie (la alegere)
* Teza la Stiinte socio-umane (Logica la clasa a IX-a, Psihologie - clasa a X-a, Economie sau Sociologie - clasa a XI-a, Filosofie - clasa a XII-a si a XIII-a)" - SURSA :
http://www.isjbn.ro/upimg/MEN%2062281-11102013%20Discipline%20TEZE.PDF

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit;)

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

La "Ştiinţe Sociale" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy