| FreakyHalloweenBoy a întrebat:

Sa zicem ca voi alege profilul stiinte sociale pentru liceu. Care sunt materiile de baza la acest profil? Funda puppy dog eyes

2 răspunsuri:
| AshuraElric a răspuns:

Eu sunt la stiinte sociale happy
Romana,istoria,geografia si logica (IX-a)psihologie(X-a)economie(XI-a)din astea dai si teza, geografie sau istorie(la alegere)dai si la engleza (asta inseamna ca e de asemenea "materie de baza")si din X-a in loc de optional-romana, faceti o materie cu un nume foooooarte lung (pana si prescurtarea are vreo 25-30 de litere)in ce consta ea? evident tine tot de social...cum sa-ti faci propria afacere, comunicare-diplomatie si alte lucruri de genul (depinde cu cine lucrezi)oricum asta ar trebui sa te ajute sa faci fata unei lumi a afacerilor.batting eyelashes

| alinafrumusika a răspuns:

Si eu ma duc la profilul Stiinte Sociale.Materiile de baza sunt: romana,istoria,geografia,logica,limbi straine, psihologia, economia. Succes! O sa dai teza la romana, istorie/geografie la alegere, o limba straina la alegere de preferat engleza dar depinde de ce iti place tie mai mult si economie. Mate faci maxim 2 ore pe saptamana, chimie una, fizica maxim 2 ore, romana cam mereu, limbi straine cam mereu dar o sa te ajute mult. Daca iti place latina mult si te descurci f.bn poti sa te duci la filologie ca acolo dai teza din latina dar la S.SOciale nu dai teza la latina happy Si eu ma duc la S.Sociale.La S.Sociale ai materii socio-umane parca asa se numeau. In cateva cuvinte " materii care te vor ajuta sa ajuti alti oameni " Poti sa te faci : psiholog, avocat, ceva de genul in afaceri, pediatru etc Deci poti sa te faci orice dar nu poti sa te faci doctor, asistenta medicala, profa de mate, dar acum depinde de facultate.Eu vreau sa ma fac psiholog aceasta este parerea mea pana acum. SUcces in viata! Daca mai vrei informatii id-ul meu : alinapetronela1. Te roog fundA?