| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU!
As dori si eu sa stiu parerile voastre despre universitatea Politehnica, facultatea de Calculatoare si Tehnologia Informatiei in limba engleza. Ce materii ar trebui sa dobandesc cel mai bine si ce materii o sa fac acolo?
Aveti idee daca imi trebuie cunostinte in fizica la aceasta facultate?
Si inca o intrebare, ce nivel de engleza ar trebui sa am pentru a fi admis? Este bun b2?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sincer nu prea ii vad rostul sa o faci in limba engleza din simplu motiv ca nu am incredere ca profesorii de la noi stapanesc atat de bine limba incat sa poata preda in engleza.

Da se fac si vreo 2-3 materii legate de fizica, dar nimic spectaculos, daca stii fizica de baza din liceu esti ok.

| sierra1 a răspuns:

"Ce materii ar trebui sa dobandesc cel mai bine"
- nu dobândești materii eventual dacă reformulezi cu ințeles, vorbim

"facultatea de Calculatoare si Tehnologia Informatiei in limba engleza" - este DOAR Electronică, Telecomunicații și Tehnologia Informației

"ce nivel de engleza ar trebui sa am pentru a fi admis?"
- li se rupe lor de câtă engleză știi (sau nu) important e să-l iei pe ăsta :
https://admitere.pub.ro/docs/Model%20test%20engleza%202023.pdf

"parerile voastre despre universitatea Politehnica, facultatea de Calculatoare si Tehnologia Informatiei"
- e bună la casa omului

| PascuDenisa a răspuns (pentru sierra1):

Greseala mea, probabil m-am exprimat gresit. Am incercat sa spun ce materii ar trebui cel mai bine stiute deja din liceu, cu exceptia informaticii.