| Utilizatorul33997289 a întrebat:

Buna TPU

Care este cel mai bine plătit job fară facultate?
Doar cu 12 clase terminat(fara Bac)

Vreau ca după ce termin liceul să fac altceva..nu o facultate.

Sper că nu pe șantierlaughing

Aștept răspunsuri. ofer funda la cel mai bun exemplu.

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tamplar de mobila (de lemn) /tapiter.
Sunt meserii foarte cautate, bine platite, mai ales pentru mobilier antic (reconditionari).
Constructor-restaurator imobile vechi (monumente istorice).
Alte meserii de reconditionare.

| Simpatic a răspuns:

"Care este cel mai bine plătit job fară facultate?"

gurile rele ar spune ca parlamentar...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Șofer de tir

| sierra1 a răspuns:

La demolări am auzit că se plătește regeste!

| Wr3nch a răspuns:

O meserie de nisa pentru care ofera angajatorul pregatire si unde se ajunge rar spre deloc. E din aia mitica care apare din cand in cand pe net titluri de gen '' nu o sa iti vina sa crezi cat castiga x din asta si nu ii trebuie scoala'' - dar iti trebuie cineva care are nevoie de ea si e dispus sa te invete.

| Frank51 a răspuns:

Șofer pe tir, șofer pe buldo.

| Furnicuta000 a răspuns:

Trebuie si sa excelezi in meseria aia. Ca poti fi de ex frizer la sat si sa faci 3000 lei si poti fi frizer in buricul capitalei la cel mai luxos salon si sa faci 10.000€.

| mODIN a răspuns:

Programator: nu e obligatorie facultatea, e obligatoriu doar sa te pricepi la ce faci.

Manager de orice fel, dar mai ales in logistica: cunosc personal un exemplu. A pornit de jos, intr-adevar, la un depozit, ceva. Dar fiind serios si implicat a ajuns la 24 de ani sa castige aproape 3000 de euro pe luna. Nu are facultate.

Cam orice job intr-o corporatie, daca esti competitiv: Si daca esti angajat ca referent intr-o multinationala oarecare, atata timp cat eviti sa fi genul care trage mereu de timp si se fereste de treaba, in cativa ani te vor face team leader, te vor trimite la traininguri etc. Si in domeniul asta cunosc personal pe cineva. A facut IT, dar dupa un an in domeniu s-a saturat si a luat-o de la zero la un call center. Dupa vreo 3 ani a deventi responsabil de trainingul celor noi si acum castiga cat un ITist, pentru un job care nu-i cerea facultate.

Deci, in concluzie, tot munca intelectuala e cea platita cel mai bine.

| ioana748 a răspuns:

Mecanic auto, electrician, domeniul Horeca.

Răspuns utilizator avertizat
| MistarGoGu a răspuns:

Daca ai chef de " comoditate " adica lucru la birou ai asa :
1. Înveți CAD *( un curs de câteva luni ) sunt posturi pe la birouri de cadastru / topografie, mai Înveți si măsurători in teren
2. Design Grafic *( Adobe Photoshop, Ilustrator sau Corel Draw)
Firme de publicitate, edituri, tipografii digitale
3. Editare foto / video combinat cu post de fotograf / cameraman nunți & alte evenimente

| MySwagIsTooDifferentMyBitchIsTooBad a răspuns:

Nici insotitorii de zbor sau pilotii de avioane nu au facultati si castiga bine. Sunt foarte multe joburi bine platite unde nu e necesara facultatea dar ai nevoie de bani sa faci cursuri, sa te califici, sa-ti faci permis de conducere, etc. trebuie totusi sa stii ceva daca vrei bani multi. Dar trebuie sa iei bacul! Lasa prostiile ca a fost floare la ureche bacul in ultimii ani.
Primele locuri de munca o sa fie de necalificat, sau poate ofera angajatorul perioada de scolarizare, depinde. Mare grija ce faci cu banii, ca sa ai si ce investi in tine.

| BauBau123456 a răspuns:

De ce nu pe șantier? Nici măcar n-ai diplomă de bac și te visezi manager? Fără supărare.

| nyoentox2002 a răspuns (pentru BauBau123456):

Stivuitorist,operator gater unde se ia 4000-5000 lei

| MySwagIsTooDifferentMyBitchIsTooBad a răspuns (pentru BauBau123456):

Nene nu sunt doar manageri si lucratori de santier pe lumea asta.