| GreyShaw a întrebat:

,, Prezint povestea mea, în doar câteva cuvinte "
Ca orice om am intrat la liceu, mi-am făcut prieteni, anturaje de idioți.
Am rămas repetent de 2 ori, n-am mai continuat. am spus la momentul respectiv,, Școala nu ajută cu nimic ", totuși am finalizat 10 clase, cu un picior pe mal, unu-l în baltă, dar le-am terminat, acum în prezent regret amarnic că n-am terminat liceul, că am rămas, că am intrat în anturaje urâte’. am 23 ani, vreau să mă angajez nimic fără carte, fără ceva la mână. cine dracu te ia cu 10 clase? nimeni.
Totuși mă gândesc foarte mult acum din septembrie să mă înscriu la seral, să termin 12, și prin minune. să ajung să iau și bac-ul ‘ - Sunt pornit să reiau ceea ce am pierdut, ce am greșit în trecut să refac.
Ca fapt divers, ce facultate îmi recomandați după?
Rog seriozitate.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Lasa visele cu facultatea, vezi de seral apoi mai vezi tu de o facultate, apropo in acest timp trebuie sa vezi sa muncesti, de unde o sa ai banii?

| Freya1 a răspuns:

Stai doar sa ajungi sa faci seralul ca din cate stiu 2 ani sunt 4 la fara frecventa iar intre timp sigur va trebui sa traiesti din ceva deci sa muncesti.
Iti spun din experienta mea.Du-te si fa niste cursuri de calificare daca nu iti gasesti ceva de munca si te vei angaja.

| minrest a răspuns:

Oricare facultate iti va place atunci, e foarte buna. Ca fapt divers, numai cu bac-ul, fara facultate, 1600 lei in mana, in Bucuresti, castigi.

| ziftode a răspuns:

Ce iti place sa faci?
daca "prin minune iei bac-u', atunci e cam exclus o facultate cu, concurenta, sau poti sa te duci la una privata (daca iti permiti)
moment in care intrebarea e aceeasi, ce iti place sa faci?

| GreyShaw explică (pentru ziftode):

Păi programare foarte mult. bine, nu sunt un geniu.
Hm. cred că mi-ar prinde bine. agent de turism/imobiliare. sau nu știu, nu sunt decis, aș face postliceal, pentru asistent medical, îmi place asta :-s

| ziftode a răspuns (pentru GreyShaw):

Cred ca ar fi bine sa ajungi sa iei bac-ul, tot ai facut pauza ceva ani pana termini liceul, poti sa mai astepti dupa aia pana esti sigur la ce vrei sa dai!

Răspuns utilizator avertizat
| gabriielaaa a răspuns:

Bravo tie si succes ce-ti place sa faci fica trebuie sa fie ceva la care te pricepi

| Krax256 a răspuns:

Ce profil termini? Ce ti-ar place sa faci dupa liceu? Oricum mai ai inca 2 ani sa te gandesti si sa te consulti in privinta facultatii pe care o vei alege. Unii nici dupa ce au terminat facultatea nu stiu de ce au facut-o.

| KorePandorica a răspuns:

Bună! E greu să recomanzi o facultate cuiva fără a ști la ce materie se descurcă mai bine și ce înclinații are persoana respectivă. Variantele de alegere sunt destule. Cu o notă decentă la Bac poți intra la mai multe facultăți doar cu dosarul de înscriere, cu taxă sau la unele fără taxă. Interesează-te de acum ce anume vrei să faci și după pune-ți problema " ce facultate trebuie să urmez pentru a face asta ". Pe lângă facultăți mai sunt și postlicealele. Informează-te de acum ca să fii pregătit atunci. Dar de recomandat..nu pot să recomand dacă nu știu ce anume vrei mai departe de la viața asta. Poți face și o facultate fără să vrei să urmezi o carieră în respectiva direcție, dar și asta trebuie să o alegi singur. Baftă

| WhiteGhost1453 a răspuns:

Factultate hmm pai gandeste.te la un domeniu ce iti place sau te atrage si din care poti castiga bani dupa.(parerea mea)