| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. Ce ati recomanda unei persoane care anul acesta termina un Master in Psihodiagnoza clinica si consiliere psihologica, avand in vedere ca as vrea sa ma indrept spre dezvoltare personala/spiritualitate? Unde as putea sa ma angajez sau ce formari in acest sens as putea gasi? As dori o mica indrumare de la voi. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psihodiagnoza clinică e pe partea psihoterapiei/psihiatriei chiar și pe parte clinică deci spital, recunosc că deși am fost la psiho și am și auzit de această specializare nu-mi este prea cunoscută aria. happy

Doar ce ți-am spus cam asta știu.

Dacă e și consiliere psihologică e exact ce-ți trebuie dacă spre exemplu ți-ai dori un cabinet.

Dacă ți place spiritualitatea și dezvoltarea personală și ai acest master te văd pe psihoterapie dar ca școli/formări nu prea știu ce să-ți recomand.

Caută psihoterapeutintegrativ.ro
Poate te ajută cu ceva vreo informație de acolo.

Ca și master ți-am zis poți lucra prin spitale, dar nu ca psihiatru, ăla are altă diplomă cu alte studii, prin centre cred de reabilitare sau ceva de genul. În orice caz, în domeniul medical văd aplicabil masterul în psihodiagnoză clinică.

Consilierea o văd în cabinet, al tău personal și mi se pare că poți lucra deja după terminarea masterului, dar ca să devii psihoterapeut mi se pare că ai nevoie și de acele formări, din ce mai știu și eu.

Chiar dacă mi-aș dori să te ajut mai mult, și mă simt dezamăgită că nu o pot face, deoarece psihologia e și pasiunea mea, dar nu vreau să dau nici niște informații eronate sau proaste mai ales legat de un subiect iubit.

Ca ultim sfat îți recomand să cauți mult în online, să întrebi un coleg care ți se pare ție mai smart la tine în an și ar avea mai multe informații sau chiar să-l întrebi pe psihologul tău dacă faci vreo dezvoltare personală/consiliere ori pe supervizerul tău când vei alege formarea și el te va avea în subordine.

Aaa și că -mi tot revin niște idei eu ți le transmit și pe acestea.
Dacă vrei pe dezvoltare personală și cabinet eu văd dezvoltarea personală mult pe partea de carieră, adică mă refer că ar trebui să te axezi pe clienți antreprenori sau oameni afaceriști care luptă să-și dezvolte afaceri ori chiar pe adolescenți pentru orientarea în carieră și îndeplinirea visurilor. Iar dacă e pe spiritualitate mă duce cu gândul la ceva cu genealogia, tradiții și poate ceva meditații, exerciții de meditații sau chiar religia. Nu aș știi în schimb aici și să-ți spun cum să le combini sau să le materializezi, eu doar ți-am spus cevs pur subiectiv din capul meu.

Spor în final în găsirea jobului perfect pentru tine și în găsirea menirii tale!

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu știu dacă la cv-ul care îl ai ar merge asistenta sociala, mi se pare cam putin pentru ce poți oferi...
Mai degrabă poate ți-ai deschide un cabinet de psihologie personal.
Sau ai putea sa îți oferi serviciile unor firme, cluburi de sport, persoane fizice. Dincolo de latura fizica ce tine de un sport, astăzi, cand se cere tot mai mult de la sportivi, contează foarte mult si pregatirea psihologica, știu asta pentru că am fost sportiv de performanta. O consiliere intr-un asemenea caz poate aduce beneficii imense. E doar un exemplu. Tu trebuie sa știi ce vrei și să cauți ce ți-ar place. De lucru ar fi, suntem oameni, și funcționam după legile psihologiei, pe care tu le cunoști prea bine. Sunt destui cei care ar apela la serviciile tale.

| sierra1 a răspuns:

"Ce ati recomanda... vrea sa ma indrept spre dezvoltare personala/spiritualitate?"

ce ințelegi tu prin "spiritualitate" in contextul unui posibil JOB?

| helpforyou a răspuns:

Complicat, pentru ca noi nu am facut "Master in Psihodiagnoza clinica si consiliere psihologica",
dar poate te ajuta:
https://andreisolomon.ro/parcursul-de-formarea-a-unui-terapeut/

| IceRope a răspuns:

Lași totul deoparte și pleci în Tibet. Nu în această parte a lumii vei găsi ceea ce cauți.