| cristiana1234 a întrebat:

Hey! Mă gândeam să merg la facultatea de management deoarece în viitor as dori sa îmi deschid propria afacere.
Dacă nu reușesc să îmi deschid afacerea ce altceva as putea face? Unde as putea sa ma angajez?
Eu acum sunt la liceu de uman (adică fără mate, fizica sau chimie), la facultatea de management se face mate, si daca se face, cam ce nivel mi-ar trebui?
Credeți că la facultatea de administrarea afacerilor ar fi mai buna?

Sincera sa fiu nici nu sunt sigură ce facultate as vrea sa fac (deschiderea afacerii este doar un vis pe care îl am de când eram mică), ce facultate mi-ați recomanda sa fac având în vedere că eu acum sunt la liceu de uman?

Dau funda persoanei care îmi răspunde la toate întrebările de mai sus cel mai bine

Răspuns Câştigător
| Morphines a răspuns:

Bună.
Dacă faci Facultatea de Management poți avea un job în următoarele domenii: management, management de proiect, bancar, marketing, customer&trade Marketing, brand management, managementul resurselor umane, vânzări, business tourism management, product development, marketing și cercetare de piață, telecomunicații, marketing și producție publicitară, organizare evenimente în domeniul financiar, mass-media business, asigurări.
Depinde în ce oraș stai, dacă vrei să vii în București, îți recomand Facultatea de Management S.N.S.P.A. care dă cei mai de succes studenți absolvenți și cu cea mai mare rată de angajabilitate.
La o astfel de faculate faci matematică și economie intensiv, deci dacă nu ești pasionată de aceste materii nu îți recomand, fiindcă nu te vei descurca.
Pentru profil uman îți recomand Facultatea de Litere/Jurnalism. Sau de Istorie, dacă te pasionează.
O afacere o poți deschide și fără a face o facultate de specialitate. Te poți documenta pe internet sau poți apela la o persoană cunoscută care are deja o afacere și te poți interesa.
Baftă și succes! happy

| cristiana1234 explică (pentru Morphines):

Mersi mult pentru raspuns.
Daca as face o facultate de istorie ce as putea face dupa absolvire? Nu as dori sa ma fac profesoara.

| cristiana1234 explică (pentru Morphines):

Ști cumva dacă la marketing se face mate, fizica sau chimie?

| Morphines a răspuns (pentru cristiana1234):

Absolvenții facultății de Istorie pot deveni cercetători, profesori, muzeografi, arheologi, arhiviști, jurnaliști, diplomați, bibliotecari, specialiști în cadrul unor instituţii şi organizaţii axate pe problematica patrimoniului sau integrării europene (în primării, prefecturi), ghizi turistici, angajați în serviciile de informaţii româneşti (SRI).
La Marketing se face matematică și economie, pe lângă celelalte materii conexe.

| DanteR a răspuns (pentru cristiana1234):

Cred ca se face putina matematica, nu sunt sigur.
eu am facut contabilitatea si am avut si cursuri de marketing iar mate am facut in anul 1 semestrul 1.
p.s. se preda si dreptul.

5 răspunsuri:
| DanteR a răspuns:

Buna, eu am fost la real dar nu conteaza ce liceu urmezi pentru acea facultate, am facut 5 ani in contabilitate (am terminat asta vara) si mi-am luat o mica pauza, intre timp mai verific pe ici pe colo ce oferte de incredere (din mai multe surse) exista iar din martie sau mai merg la vanatoare.
am facut cig (contabilitate si informatica de gestiune) la licenta si mcea (management contabilitate expertiza si audit) la master, apropo, masterul il poti face unde vrei, in drept sau oriunde doresti, doar sa existe locuri.
Doar in primul semestru din anul 1 am facut mate si am invatat despre ecuatiile de gradul 5 si alte chestii cu f de x, in general.
Cat despre job, ar fi o solutie sa vorbesti cu tutorele de an sau sa iei in considerare afisele cu job-uri afisati cum intri in facultate, eventual sa faci voluntariat sau sa lucrezi part-time undeva unde-ti doresti pentru a avea experienta in ceva anume.
Dupa absolvire, sa te interesezi de niste cursuri pentru mai multa experienta si pandesti mai multe oferte in orasul tau sau undeva in apropiere.
Iti doresc baftawinking