| Catalyna306 a întrebat:

Dupa cum stiti a trecut Bacalaureatul si acum urmeaza admiterea la facultate.M-am decis unde as vrea sa urmez, si anume o sectie din cadrul facultatii Ase din Bucuresti.Admiterea de face pe baza de dosar si media 100% de la bac.Problema mea este ca am luat 7.21, o medie destul de acceptabila la profilul real, si mai ales cat de greu a fost bac-ul in acest an.Credeti ca am sanse sa intru la sectia Administrarea afacerilor- cu predare in limba engleza?

20 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Dana211 a răspuns:

Depinde mult si de mediile celorlalti dar oricum sansele sunt minime daca e sa te iei dupa notele de anul trecut. O sansa ai avea la taxa, dar nici aceea nu e foarte mare.
Ps: bacul a fost chiar simplu fata de alti ani fara suparare!

| Catalyna306 explică (pentru Dana211):

Crede-ma...a fost foarte greu.Cel mai greu din ultimii 10 ani.Mai ales la profil real.La uman da...a fost o gluma.

| Dana211 a răspuns (pentru Catalyna306):

Sincer mie nu mi se pare. Eu am dat bacul acum 2 ani si crede-ma ca numai din amintiri luam minim 7 la toate. Dar na asta e parerea mea... nu are rost sa ne contrazicem pe o tema de gen

| Catalyna306 explică (pentru Dana211):

In legatura cu "rautatile" spuse mai sus despre bacalaureat.Am fost olimpica pe orasul meu si nu am fost in stare sa scot mai mult la bac. Nu v-ati intrebat de ce toti mai multi elevi pica aces examen? Eu nu cred ca mai mult de jumatate de tara sunt cretini si nu sunt pur si simplu in stare sa obtina nota 6.00 de trecere.Iar in legatura cu anii anteriori...let's be real..acela se numea bac?! ..cand se faceau schimb de ciorne si veneau profesorii sa scrie pe tabla? Plus au fost subiecte banale.Am mai avut aceste discutii cu prietenii mei din anii anteriori, care la fel se laudau de zori ca au trecut bacul cu 8 si ceva dar nu erau in stare sa rezolve o ecuatie de gradul II. Exact cum le-am spus si lor va spun voua :va invit cu mare drag sa da-ti bacalaureatul sa vad daca scoateti macar 5. Este foarte usor sa zici decat sa faci. P.S.:bacul de la profil uman a fost, este si va continua sa fie de 100000 de ori mai usor decat cel de la real.

| Dana211 a răspuns (pentru Catalyna306):

Eu nu am spus ca bacul la uman este greu si stiu destul de bine ca e foarte usor. Cat despre ce ai spus tu poate ca nu am crezi dar cand am dat eu nu s-a putut misca nimic cel putin la mine in sala si pentru aia eu personal am luat peste 9 si n-am fost olimpica niciodata la nimic. Pur si simpul am invatat! Si sincer bacul din 2009 de exemplu mie nu mi s-a parut usor deloc.
Crede-ma ca am luat subiectele sa le fac cu cineva care a dat bacul anul asta si cum ti-am spus am facut de minim 7 desi eu nu am mai lucrat cu asa ceva de 2 ani. Cat despre faptul ca jumate din tara nu a fost in stare sa ia un amarat de 6... fi serioasa si constientizeaza ca elevii din ziua de azi chiar nu invata.Eu as mai da bacul de un milion de ori decat sa dau un examen la facultate si sunt sigura ca as lua mai mult de 5. Inteleg ca iti aperi generatia si ca ti s-a parut greu dar ai sa vezi cum e la facultate ( daca vei ajunge unde ai spus ca vrei, cu atat mai mult) cand o sa te trebuiasca sa inveti cat pentru tot bacul si inca in plus pentru un singur examen.
Nu are rost discutia asta sincer. Eu o stiu pe a mea, am cunostinte de varsta ta si vad cum sunt si cum invata ei si cum dupa se plang de note mici, iar tu o sti pe a ta. Una pe cealalta nu ne vom face sa ne schimbam parerea

| Catalyna306 explică (pentru Dana211):

Logic ca imi apar generatia.Stiu ce a fost si ce este acum.Si ce a fost greu in 2009? Ca s-a dat Poveste lui Harap Alb? OMG...ce greu.SA fim seriosi.Subiectele au fost facute cu rautate.Si nu numai eu sunt in aceasta situatie. Elevii din liceele de top nu au reusit sa scoata 6.00-si saracii stau non-stop cu cartile in fata..de ei ce sa mai zic? Eu ma mandresc ca l-am luat cu cat l-am luat.Cei cu notele mari..plecata in strainatate si aletii nu au situatia financiara sa se intretina in capitala.Sunt foarte optimista din acest punct de vedere-cu inscrierea la facultati.S-a picat prea mult.iar de anul trecut au ramas jumatate de locuri disponibile.

| Dana211 a răspuns (pentru Catalyna306):

Harap Alb daca tin eu bine minte s-a dat in 2010, in 2009 cred ca a fost nuvela care da nu era grea dar la mate, mai ales m1 s-au dat niste subiecte de numa numa. Si la voi ce a fost greu? Luceafarul? E o poezie super cunoscuta. Daca faceau subiecte cu rautate va dadeau un Blaga, Barbu si atunci chiar nu trecea nimeni. Cat despre licee de top... hai sa fim seriosi. Unde am terminat eu s-a luat si 10 la bac, nu a picat nimeni si a fost a-l treilea liceu pe tara ca medie. Nu stiu din ce oras esti tu, ce intelegi tu prin invatat, elita si top dar fara sa te superi sau sa crezi ca sunt rea gandeste-te ca au luat destul de multi bacul si nu fi atat de sigura ca intri. Nici anul trecut nu a fost promovabilitatea prea mare si cu toate astea tu si daca ai fi avut media 10 din liceu nu intrai unde iti doresti acum

| Catalyna306 explică (pentru Dana211):

Barbu si Balaga sunt cei mai usor poeti.Ii stiam si in vis.Si daca vai.s-au ocupat locurile la facultate..de ce au ramas jumatate de locuri neocupate?! Si cand am sunat sa intreb la facultate nici nu a stiut ce sa-mi zica, asta pentru ca erau cosntienti ca nu au studenti! Si nuvela? Dooaamneee...ce subiect usor. Vorba aia, te-ai vazut cu bacul luat si acuma..na..ce sa mai, suntem destepti.

| Dana211 a răspuns (pentru Catalyna306):

Eu am vorbit frumos cu tine deci nu inteleg ce te face pe tine sa ma jignesti. Tu poate stiai Barbu si Blaga dar majoriteta nu de asta poti fi sigura. Si nu am spus ca nuvela e grea, ci la mate in anul respectiv s-au dat subiecte extrem de grele.
Precum am spus : purtam o discutie inutila!

| Liviucu a răspuns (pentru Dana211):

Inceteaza sa iti mai pierzi vremea cu persoane ce nu merita. Vrei sa te trag de urechiuse?

| SmileAndr33a a răspuns:

Eu cred ca da, ai incredere si totul va fi bine. Bafta!