| anonim_4396 a întrebat:

imi puteti spune ce trebuie facut pentru a prinde o bursa la o facultate din afara? Daca se poate, lucruri concrete, nu supozitii.mentionez ca sunt la un liceu cu profil englez, si as dori sa urmez facultatea de drept in strainatate.multumesc.funda pentru cel mai ok raspunsbig grin

1 răspuns:
| lumy5 a răspuns:

Buna, in urma cu o saptamana sau 2 a fost la Bucuresti un targ de universitati, ar fi fost foarte bine daca ai fi mers acolo sa vezi clar ce si cum si sa stai de vorba cu oameni care stiu exact cum sta treaba. Pe de alta parte, am inteles ca astfel de targuri se mai fac si in alte orase.
Acum, legat fix de ce ai spus tu...am colegi de liceu plecati la facultate in afara, ei sunt toti pe real, dar cunosc un caz (a terminat liceul in Italia) care urmeaza Dreptul International la Torino. Iti recomand sa cauti site-ul facultatilor din afara si sa-ti alegi cateva.

Ar trebui sa-ti faci cate un dosar pentru fiecare facultate. Ti-ar fi de folos un certificat de limba straina (Cambridge/ Toefl), poate chiar SAT-ul. De asemenea, foarte importante sunt activitatile extrascolare, participarea la concursuri/ olimpiade, (colegii mei erau la Crucea Rosie, mergeau la World Vision si unii au fost si in Parlamentul European al Copiilor-nu stiu exact numele). De asemenea, toti au participat cel putin odata la faza nationala a unei olimpiade (unde au luat mentiuni/ premii, la o materie care avea legatura cu facultatea pe care aveau sa o urmeze).

Mai multe, din pacate nu pot sa-ti spun, insa iti urez bafta multa.